Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

15 грешки при прането, които съсипват дрехите, пералнята и здравето ни

08 април 2022, 09:30 часа

Просто е нереалистично да си представим съвременния живот без пералня. Това е един от най-търсените домакински уреди, който спестява на домакините мъките с прането.

1. Игнориране на антибактериални средства

Дрехите, с които излизаме навън, събират много бактерии и микроорганизми. Да не ги премахнете означава да не се грижите за собственото си здраве. Конвенционалните перилни препарати не премахват бактериите, така че е важно да имате антибактериален гел или прах.

2. Отказ за почистване на уреда

Фактът, че барабанът изглежда чист, не означава нищо, трябва периодично да почиствате уреда на всеки 30 дни. Това може да бъде не само мръсотия, но и мухъл по уплътненията.

3. Неправилно обърнати дрехи

Дрехите трябва да се перат правилно, за да се постигнат резултати, например дънките винаги се обръщат отвътре.

4. Претоварване на барабана

Инструкциите може да показват максималното тегло на прането, но това не означава, че трябва да го претегляте до грам.

5. Липса на сортиране

Ако периодично губите един чорап, значи нямате специална чанта. Което може да бъде заменено с обикновена калъфка за възглавница.

6. Игнориране на информацията върху етикета

Прочетете внимателно инструкциите за пране и не пренебрегвайте тези съвети.

7. Злоупотреба с белина

Белина е полезен препарат за пране, но само ако се използва правилно. В никакъв случай не трябва да злоупотребявате с агресивни съединения, тъй като при сортиране те разрушават тъканите.

8. Липса на контрол на центрофуга

Дрехите, изработени от памучни материали, са доста нежни. Те трябва да се изцеждат на ниски обороти, не повече от 600. Дънките издържат около 900 оборота, деликатните тъкани - до 400. Но кърпите и спалното бельо могат да се изцеждат на 1400 съвсем спокойно.

9. Табу за пране на нови неща

След като си купите нови дрехи, първо ги изпратете в пералнята. Те висят в магазина, докосвани и пробвани са от всеки. Сред тях може да има болни хора.

10. Без предварително пране

Необходимо е предварително пране не само на силно замърсени предмети, но и на спално бельо, например. В противен случай е доста трудно да се премахнат частици от козметика, кремове, мазнини от косата и кожата.

11. Твърде много препарат за пране

Без значение какви средства използвате – течни, сухи, таблетки – трябва да ги използвате умерено. Тази информация се намира на опаковката на праха за пране или гела.

12. Разкопчани ципове

Винаги проверявайте джобовете и затваряйте всички ципове, преди да поставите дрехи в барабана. В противен случай те могат да се закачат за другите и да ги развалят.

13. Пране на петна от масло

Петната от масло, алкохол, бензин се възпламеняват лесно, така че не ги пускайте веднага да се перат. Първо изперете петната на ръка колкото е възможно по-добре, използвайте препарат за отстраняване на петна, в противен случай петното само ще се разпространи.

14. Мъх по дрехите

Ако не искате филтърът да се запуши, отстранете космите на домашни любимци от дрехите преди пране.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес