Хубаво е да се знае, че консумацията на храни и напитки има въздействие върху емоционалните ни състояние. Важно е да познаваме състава на веществата, които приемаме, защото както споменахме по – горе, храните се отразяват не само на здравословното ни състояние, но и на емоционалния баланс, който, разбира се, е в основата на пълноценния живот. За това не бързайте да се самодиагностицирате с депресия, тъй като лошото ви настроение е възможно да е породено от недостиг на витамини. В тази статия ще ви представим няколко храни, които значително могат да подобрят начина, по който се чувствате.
1. Шоколад – за никого не е изненада, че на първо място посочваме шоколада. Сладките изделия винаги подобряват настроението, но с една забележка. Ако ще ядете шоколад, по – добре изберете този, който е натурален. Така ще си набавите само полезните вещества от това изкушение.
2. Банани – в състава им влиза известният витамин B6. Той има участие в правилното функциониране на няколко системи в нашия организъм: имунна система, нервна система, сърдечно-съдова система. Що се отнася до нервната система, витамин B6 е свързан с образуването на допамин, а както знаем той е отговорен за усещания като щастие, удовлетвореност, еуфория.
3. Ленено семе – чудесен продукт, богат на омега-3 мастни киселини. Може да го използвате като добавка за мюсли, печива или салати.
4. Орехи – също богати на омега-3 мастни киселини. Освен, че помагат за доброто настроение, те са полезни и за функцията на мозъка ни.
5. Овесени ядки – могат да бъдат чудесно начало на деня ви. Лека храна, която обаче е богата на много фибри. Ако закусвате с овесени ядки, ще имате достатъчно енергия за сутрешните задачи.
6. Тахан – едновременно сладък и полезен. Осигурява енергия и добро настроение. Ако сте на диета, а ви се хапва нещо сладко, това е идеалният заместител на сладки изделия.
7. Зелен чай – силен антиоксидант. Колкото по – малко токсини в тялото ни, толкова по – добро настроение.
8. Храни, богати на протеини – соя, яйца, бобови култури, риба. Протеиновите храни са изградени от редица аминокиселини. Тирозинът, който е вид аминокиселина, участва в производството на допамин.
9. Млечни храни – веществата в млечните продукти стимулират секрецията на допамин. Киселото мляко е добър пробиотик, който също спомага нивата на допамина.
10. Ананас – освен че е сладък и сочен, ананасът действа противовъзпалително. Също така е отговорен и за производството на мелатонин – хормонът на съня. Всички знаем, че липсата на добър сън ни кара да се чувстваме зле, дори и след като сме изпили кафето си сутрин.