Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Задържани са заплашвали разследващите за незаконен прием на чужди студенти в МУ-София

29 януари 2018, 09:00 часа • 2311 прочитания

Заплаха, че "ще плачат с кървави сълзи" към прокурорите са отправяли задържаните по време на разследването за незаконен прием на чуждестранни студенти в Медицински университет София, а за ръководител на групата се смята Ваньо Митов. Това съобщи говорителката на прокуратурата Румяна Арнаудова, според която със заплахите е направен опит да се дестабилизира разследващият екип.

Обвиненията, които са повдигнати от Специализираната прокуратура, са за ръководене на едно лице и участие в организирана престъпна група. Разследването има към този момент има две основни направления – незаконен прием на чуждестранни студенти, който поставя под опасност националната сигурност на републиката. Разследването се провежда от Специализираната прокуратура по нареждане на главния прокурор, допълни още Арнаудова.

Тя съобщи още, че второто направление е дейността на ръководни служители от медицинския университет, касаещи безстопанственост при даване на обществени поръчки. Над 200 тома е досъдебното производство.

Разследването е започнало през септември месец, когато става ясно, че голям кръг от чуждестранни студенти са приети по документи и са започнали обучението си по медицина на английски език. Разследването е установило, че документите са били подготвени от организираната група. Тези лица, които се разследват, са предимно от арабски произход. Част от тях дори не владеят английски език, разкри още Арнаудова в интервю за БНТ.

По думите ѝ, най-сериозния индикатор за това, че нещо не е наред, е фактът, че по голямата част от тези студенти не са открити на официалните си адреси. Тоест това са мними студенти, които използват този канал, за да влязат в България.

"Получавайки статута на студенти с редовно обучение, те получават статута на временно пребиваващи лица, което им дава право на свободно придвижване в ЕС", обясни Румяна Арнаудова.

Според нея това е достатъчно сериозно обстоятелство. Този канал реално би могъл да бъде използван и за цели на терористични организации и незаконен трафик на мигранти.

Към момента няма доказателства, че тези лица са свързани с терористични групи. Разследването обаче продължава. Досега са проверени 20 души, а те са над 120. Опасността е неутрализирана. Престъпният канал вече не съществува, бе категорична Арнаудова.

Злоупотреба с обществени поръчки е продължила около две години. Касае се за големи суми, каза още Арнаудова.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес