Българският списък "Мангнитски" не е трябвало да бъде създаван, защото американският "глобален закон "Магнитски" няма действие на българска територия (в българска юрисдикция). Това потвърдиха окончателно два различни петчленни състава на Върховния административен съд (ВАС), с което няма промяна от решението на долната инстанция, взето на 3 февруари 2022 г.
Решението на ВАС е по две административни дела, образувани след жалби на Ирена Кръстева – майката на Делян Пеевски, и Елена Динева – жената до Васил Божков. Тя обжалва списъка през фирма „Интернюз 98“ ООД, в която е съдружник.
Припомняме, че през лятото на 2021 г. Министерството на финансите на САЩ санкционира по закона „Магнитски“ Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков заради корупция. Още през юни миналата година Ирена Кръстева поиска да бъде извадена от списъка на свързаните лица със санкционираните български граждани.
Сега ВАС окончателно отменя решението да бъде създадена работна група, която да изготви списъка (точка 1), така и оповестяването на списъка с имена на интернет страницата на правителството (точка 3), както и решението всички дружества, подвластни на държавата, да спрат отношенията си с посочените в българския списък "Магнитски" (точка 6).
Петчленните състави на ВАС приемат мотивите на тричленните състави от февруари, че актът на Министерски съвет е нищожен, тъй като е издаден при липсата на компетентност по смисъла на чл. 146, т.1 от Административнопроцесуалния кодекс. Не е спазено и изискването той да е издаден въз основа и да не противоречи на нормативен акт на ЕС, на Конституцията на Република България, на национален закон или на международен договор, ратифициран от страната ни, съобщават от ВАС.
„В случая безспорно е установено, че липсва конкретна правна норма, която да овласти Министерския съвет да издаде оспореното решение. Посочените общи разпоредби на Конституцията и на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация не определят материалната компетентност на Министерския съвет, нито цитираните Глобален закон "Магнитски", Конвенцията на ООН за корупцията и регламенти на ЕС. Липсата на нормативна основа за издаването на акта е и липса на материална компетентност, която винаги води до нищожност на издадения акт, какъвто е и този случай“, аргументират се от съда.
Това са първите окончателни решения по общо над 60 дела, образувани във ВАС заради санкции по американския глобален закон.