Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Удари ли глобалната кибератака и ДАНС?

15 май 2017, 14:45 часа • 2845 прочитания

По непотвърдена информация Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) e българаската институция, станала жертва на международната кибератака от петък (12.05.2017 г.). От ДАНС обаче отричат вирусът, известен с името WanaCrypt0r 2.0, да е компроментирал техни активи. Причина за подозренията е фактът, че тази сутрин сайтът на агенцията беше неактивен за известно време.

За случая вече са уведомени службите, работещи срещу престъпленията в интернет към МВР. По случая работят и от ГДБОП и ДАНС, съобщи по-рано БНР.

Глобалната кибератака от петък е взела повече от 200 000 жертви в над 150 държави, заяви изпълнителният директор на Европол Роб Уейнрайт. "Никога не сме виждали нещо подобно", каза той пред британската телевизия ITV. Няма информация хакерската атака да е засегнала български институции. "Засега е ясно, че става въпрос за над 200 000 жертви в най-малко 150 държави. Много от тези жертви са фирми, включително големи корпорации, както и правителствени мрежи", посочи Уейнрайт.

Междувременно говорителят на Европол Ян Оп Ген Оорс заяви, цитиран от ТАСС, че европейски институции не са засегнати от киберпрестъплението. Представителят на Европол похвали също европейските специалисти по информационна сигурност, които „работиха през почивните дни и предоставиха обновяване на системите за сигурност”. Ян Оп Ген Оорс каза, че в момента специалистите работят върху програма за дешифроване.

Най-голям брой опити за взломяване са регистрирани в Русия.

Actualno.com припомня, че в петък (12 май) хакери се опитаха да атакуват компютри с операционна система Windows с вируса за шифроване WannaCry, а за деблокиране на заразените компютри искаха откуп от 300 долара в популярната за онлайн търговия валута биткойн.

По думите на Албена Спасова, председател на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания и съучредител, всеки, който използва операционна система на Windows, която не е обновявана скоро, е застрашен. Трябва да се обнови софтуера, ако ползваме по-стара операционна система, преди да се включим в мрежата, е нейният съвет. Тя заяви, че се използва уязвимост в протокол за споделяне на информация. Според Спасова операционни устройства, работещи под други операционни системи - Android, iOS, не са застрашени в конкретния случай.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес