Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стрелецът от Лясковец съди държавата за милиони

06 май 2019, 20:03 часа • 13700 прочитания

57-годишният Петко Петков от Лясковец, който преди 5 години застрел баретата Емил Шарков и рани трима негови колеги, иска да стане милионер в затвора. Осъденият до живот без право на замяна съди държавата и Европейския съюз за 1 милион лева обезщетение, съобщава в. "24 часа". Нещо повече - претендира и за компенсаторна и мораторна лихва от 964 860 лв. 

ПХетков е посочил присъденото обезщетение да му бъде преведено в затвора в Ловеч. За приходите си от 
1.01.2014 до 26.03.2018 г. е приложил служебна бележка - 300 лв. всичко. За иска си не дължи държавна
такса. На толкова е оценил 4 години тормоз от полиция и прокуратура преди фаталния 14 март 2014 г., когато пресрещна със стрелба полицаите.
57-годишният затворник твърди в иска си, че 4 г. - от 1 август 2010 до 14 март 2014 г., търпял незаконни проверки от полицията и прокуратурата в Горна Оряховица. Бил принуден да е под домашен арест под страх, че ако излезе, ще го въдворят в психиатрия. 
Тормозът започнал лятото на 2010 г., когато Петков бил призован от кварталния по жалба от съседите му. Полицаи започнали често да го притесняват в дома му и го разпитвали, твъдейки, че ги праща районната прокуратура в Горна Оряховица. Пред къщата стояли по 4-5 патрулки и ситуацията се повтаряла през два-три дни. Накрая се стигнало до щурма от 2014 г. 
За тези години Петков бил написал над 200 жалби до 43 институции. Според жалбата, вместо да му помогне, държавата му пратила баретите. Европейският съюз пък не му осигурил свобода,
сигурност и правосъдие, твърди в молбата Петко. 
“Психически са травмите, които споменава - и на него, и на майка му Стефанка Савова. Обяснението,
което той дава за действията на полиция и прокуратура, е, че са искали да му отнемат наследствения
имот, като го вкарат в лудница и там с медикаменти да го унищожат”, обяснява адвокат Венцислав Фоти.
Младият търновски юрист е назначен за негов особен представител.
Исковата молба на Петко Стрелеца е депозирана от септември 2018 г. в окръжния съд във
Велико Търново. Понеже е срещу няколко ответника - държавата в лицето на министъра на финансите,
ЕС, прокуратурата и ВСС, е оставена без движение. “Допреди 20 дена съдът не е имал възможност да ѝ даде ход, тъй като всички адвокати, които са определени за особени представители, са депозирали молби, че не желаят. Указанията на съда бяха връчени чрез мен. Поисках удължаване на 7-дневния срок за отстраняване на нередностите, за да мога да осъществя кореспонденция с него. Той ми изпрати едно писмо, в което отговорът му е, че всички факти и обстоятелства са описани в исковата молба, тя е 14 страници”, допълни юристът. 
В тях със завидна вещина са цитирани куп членове от различни закони, конституцията и дори Хартата на
основните права на Европейския съюз и Международния пакт за политически и граждански права към
ООН. Явно Петко е имал добри учители в затвора, защото говори за себе си в трето лице като “ищецът”,
последователно излага фактите, които според него нарушават човешките му права, позовава се на
съдебна практика на ВКС, пише 24 часа. Освен това са го “осветлили”, че ако получи обезщетение за
морални вреди, е почти невъзможно парите да се отнемат за покриване на присъдената кръвнина от 380 000 лв. Осъденият не е платил нито стотинка от нея на семейството на мъртвия командос Емил
Шарков. Водят се дела за разваляне на сделката, с която фиктивен собственик на имотите му срещу 6000
лв. стана пожарникарят от Стара Загора Пламен Профиров - племенник на майка му Стефанка.
“Със сигурност тези акъли са от други, осъдени на доживотен затвор, само те комуникират. Те там всички пишат, претендират, но досега не е имало такъв колосален иск, и то не само срещу държавата, а и срещу ЕС”, коментират търновски юристи.
Според юристи шансовете Петко Стрелеца да се превърне в Петко Милионера клонят към нула. Той първо
трябва да докаже, че някои от тези действия на полиция и прокуратура, извършени спрямо него, са
незаконосъобразни. А в случая нито едно не е отменено по законовия ред. Няма и причинно-следствена
връзка между извършваните му проверки и претендираните нематериални щети. 

Освен това лишеният от свобода претендира и за компенсаторна и мораторна лихва от 964 860 лв. Петков е посочил присъденото обезщетение да му бъде преведено в затвора в Ловеч. За приходите си от 1.01.2014 до 26.03.2018 г. е приложил служебна бележка - 300 лв. всичко. За иска си не дължи държавна такса. На толкова е оценил 4 години тормоз от полиция и прокуратура преди фаталния 14 март 2014 г., когато пресрещна със стрелба полицаите.

57-годишният затворник твърди в иска си, че 4 г. - от 1 август 2010 до 14 март 2014 г., търпял незаконни проверки от полицията и прокуратурата в Горна Оряховица. Бил принуден да е под домашен арест под страх, че ако излезе, ще го въдворят в психиатрия. Тормозът започнал лятото на 2010 г., когато Петков бил призован от кварталния по жалба от съседите му. Полицаи започнали често да го притесняват в дома му и го разпитвали, твърдейки, че ги праща районната прокуратура в Горна Оряховица. Пред къщата стояли по 4-5 патрулки и ситуацията се повтаряла през два-три дни. Накрая се стигнало до щурма от 2014 г. 

За тези години Петков бил написал над 200 жалби до 43 институции. Според жалбата, вместо да му помогне, държавата му пратила баретите. Европейският съюз пък не му осигурил свобода, сигурност и правосъдие, твърди в молбата Петко. “Психически са травмите, които споменава - и на него, и на майка му Стефанка Савова. Обяснението, което той дава за действията на полиция и прокуратура, е, че са искали да му отнемат наследствения имот, като го вкарат в лудница и там с медикаменти да го унищожат”, обяснява адвокат Венцислав Фоти. Младият търновски юрист е назначен за негов особен представител.

Исковата молба на Петко Петров е депозирана от септември 2018 г. в окръжния съд във Велико Търново. Понеже е срещу няколко ответника - държавата в лицето на министъра на финансите, ЕС, прокуратурата и ВСС, е оставена без движение. “Допреди 20 дена съдът не е имал възможност да ѝ даде ход, тъй като всички адвокати, които са определени за особени представители, са депозирали молби, че не желаят. Указанията на съда бяха връчени чрез мен. Поисках удължаване на 7-дневния срок за отстраняване на нередностите, за да мога да осъществя кореспонденция с него. Той ми изпрати едно писмо, в което отговорът му е, че всички факти и обстоятелства са описани в исковата молба, тя е 14 страници”, допълни юристът. 

В тях със завидна вещина са цитирани куп членове от различни закони, конституцията и дори Хартата на основните права на Европейския съюз и Международния пакт за политически и граждански права към ООН. Явно Петко е имал добри учители в затвора, защото говори за себе си в трето лице като “ищецът”, последователно излага фактите, които според него нарушават човешките му права, позовава се на съдебна практика на ВКС, пише още 24 часа. Освен това са го “осветлили”, че ако получи обезщетение за морални вреди, е почти невъзможно парите да се отнемат за покриване на присъдената кръвнина от 380 000 лв. Осъденият не е платил нито стотинка от нея на семейството на мъртвия командос Емил Шарков. Водят се дела за разваляне на сделката, с която фиктивен собственик на имотите му срещу 6000 лв. стана пожарникарят от Стара Загора Пламен Профиров - племенник на майка му Стефанка.

“Със сигурност тези акъли са от други, осъдени на доживотен затвор, само те комуникират. Те там всички пишат, претендират, но досега не е имало такъв колосален иск, и то не само срещу държавата, а и срещу ЕС”, коментират търновски юристи. Според тях шансовете Петко Стрелеца да се превърне в Петко Милионера клонят към нула. Той първо трябва да докаже, че някои от тези действия на полиция и прокуратура, извършени спрямо него, са незаконосъобразни. А в случая нито едно не е отменено по законовия ред. Няма и причинно-следствена връзка между извършваните му проверки и претендираните нематериални щети. 

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес