Може ли Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на върховните съдилища - Върховен касационен съд (ВКС) и Върховен административен съд (ВАС)? Този въпрос си задваха както народните представители, така и обществеността по време на дебатите на второ четене в Закона за съдебната власт, които официално бяха приети и забрани сегашният ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор. Освен това ВСС отложи и изслушването на Борислав Сарафов като кандидат за главен прокурор вследствие на приетия закон, като сега се очаква и официалното публикуване на Държавен вестник, за да стане ясно ще бъде ли окончателно спряна процедурата по избор на обвинител номер едно.
Още: След промените в ЗСВ: Съдебният съвет отложи избора на Сарафов за главен прокурор
Един въпрос остава висящ обаче - страхува ли се Борислав Сарафов от бившия главен прокурор Иван Гешев и защо продължава да използва охрана? Един съдия, петима прокурори, в това число и и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов, както и един следовател, са магистратите, които се ползват с държавна охрана. Това става ясно от отговорите на директора на ГД "Охрана" (ГДО) към правосъдното министерство Георги Жеков, получени от "Сега" по Закона за достъп до обществена информация.
Питанията бяха провокирани от внезапното сваляне на охраната на съдия Цариградска в края на миналата година.
Кой вече не се ползва с охрана?
От ГДО обясняват, че охраната на Цариградска е прекратена със заповед от 11 ноември 2024 г., издадена от служебната министърка на правосъдието Мария Павлова, въз основа на решение на Съвета за охрана. От отговорите не става ясно какви са мотивите. Цариградска е ключов свидетел по делото за мрежите за влияние на Мартин Божанов - Нотариуса, убит преди година. Известно е, че прокурорите, които работят по делото "Нотариуса", имат охрана. От отговорите на ГДО не се разбира дали тези магистрати още се охраняват, тъй като в тях се сочат единствено номерата и датите на заповедите, с които е назначена защитата.
Още: "МВР-то на мафията пази ВСС-то на мафията": Напрежение преди избора на Сарафов при протест на БОЕЦ
Прокурорите, които имат охрана, са я получили съответно - двама през юни 2020 г., един през август 2023 г., един през август 2024 г., един през септември 2024 г. Следователят се пази от март 2023 г.
От ГДО отказват информация в какъв обем е охраната на магистратите, защото това било класифицирана информация. Сочат обаче, че към момента няма охранявани близки на съдии, прокурори и следователи.
Откога Сарафов е с охрана?
Още: Проф. Киров: Законът за избор на главния прокурор противоречи на Конституцията и никой не го е грижа
Колкото до и. ф. главен прокурор Сарафов, неговата охрана е предоставена на 17 май 2023 г. "Към момента на постъпването на заявлението за достъп до информация ГДО "Охрана" не осъществява охрана на членове на семейството на г-н Сарафов", гласят отговорите, дадени на 12 декември 2024 г.
За охраната на Сарафов се знае, че беше назначена от тогавашния правосъден министър Атанас Славов заради твърденията на прокурора, че се страхува за живота си заради Иван Гешев. По това време Гешев все още беше главен прокурор, а Сарафов беше негов заместник.
След сътресенията по върховете на прокуратурата, малко преди Гешев да бъде уволнен, когато Сарафов се превърна в негов опонент и критик, на 15 май 2023 г. той обяви: "Тъй като познавам Иван Гешев, заявявам, че се страхувам за живота си, и настоявам за охрана, за да не се окажа убит като прокурора Николай Колев по времето на друг главен прокурор"; и настоя "още днес да бъде защитена физическата ми сигурност". "От днес не мога да водя нормален живот, защото познавам методите на Гешев", каза тогавашният му заместник и доскорошен съмишленик.
Още: Сарафов падна в политическата борба: Анализ какво ще направи ВСС днес