Специализираната прокуратура е предала 38 лица на съд за корупция през първите шест месеца на годината. Те са причинили щети за 2,5 млн. лева.
Това отчете ръководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова. Допълни, че 7 присъди за корупция са влезли в сила.
Внесен е и обвинителният акт срещу Нено Димов за водната криза в Перник.
Специализираната прокуратура счита, че престъплението, за което е предаден на съд министъра, се явява с особена тежест.
Особено тежък случай е извършеното престъпление, предвид значителното намаляване на наличните водни обеми в яз. „Студена“, като са приближени критичните нива, посочи говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев.
„Това от своя страна е довело до режим на водоподаването на община Перник, с което са засегнати близо 97 хиляди жители на общината. От извършеното деяние се е стигнало до завишен санитарно-хигиенен риск за тези жители в условията на извънредно положение“, каза още той.
„Бих искал да представя факти относно съставения обвинителен акт от Специализирана прокуратура, с който са предадени на съд две длъжностни лица. Едното длъжностно лице към датата на извършване на престъплението е имало качеството на министър на околната среда и в одите. Второто лице е имало качество на временно изпълняващ длъжността кмет на община Перник. Досъдебното производство е образувано на дата 20.12.2019 година. За кратък период от време – малко над година и половина, разследването е приключило, изготвен е обвинителен акт, с който е предаден министърът на околната среда и водите за умишлена безстопанственост“, посочи Христо Кръстев.
„Министърът е предаден на съд за умишлена безстопанственост във връзка с това, че той като министър е имал задължения по управление, стопанисване и опазване на водния ресурс, който се е намирал в комплексните и значими язовири, какъвто е и язовир „Студена“. В качеството си на министър същият е утвърждавал ежемесечни режимни графици, с които е следвало да даде приоритет на водоползването за питейно-битови нужди пред това за промишлени.
Въпреки наличната информация в Министерството на околната среда и водите, която е била, че водният ресурс в яз. „Студена“ намалява, министърът е дал приоритет на ползването на вода за промишлени нужди, с които Специализираната прокуратура счита, че са нанесени щети – разпиляване на публична държавна собственост. Водите, които са се намирали във водохранилището на язовира са били в размер малко над 1 милион куб./м вода. Равностойността на тази вода се равнява на малко над 1 милион и 900 хиляди лева. Изчислено към момента на довършване на деянието, стойността се равнява на 3 396 минимални работни заплати за страната“, посочи той.
Кръстев поясни, че периодът на извършване на престъплението е от април 2019 до ноември 20219 година.