Двама бивши енергийни министри отиват на съд заради строителството на втората атомна централа „Белене“.
Миналата седмица специализираната прокуратурата е внесла обвинителен акт срещу Румен Овчаров и Петър Димитров и още двама души, съобщиха пред БНР от Специализирания наказателен съд.
Другите двама обвиняеми са бившите шефове на Националната електрическа компания Мардик Папазян и Любомир Велков.
В обвинителния акт липсва името на бившия енергиен министър Делян Добрев, който също бе обвинен по аферата „Белене“.
За финала на продължилото близо 5 години разследване от прокуратурата не съобщиха изрично, така че не е ясно въз основа на какви доказателства е отпаднал Добрев.
А доказателствата са събрани в 350 папки, основното обвинение е за безстопанственост за стотици милиони евро.
Делото ще се гледа от съдия Виктор Чаушев, който трябва в едномесечен срок да насрочи разпоредителното заседание.
Припомняме, че през 2016 г. бившият енергиен министър Румен Овчаров стана поредният, на когото бе повдигнато обвинение във връзка с проекта АЕЦ "Белене". Това съобщия самият той на излизане от столичното следствие. На бившия министър на енергетиката Румен Овчаров е повдигнато обвинение във връзка с АЕЦ "Белене". Това съобщи самият той тогава, на излизане от столичното следствие. „Аз съм доволен след толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Методиев Борисов. В крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за „Белене” от 2006 г.", заяви Овчаров. Той обясни, че споразумението е подписано в изпълнение на две министерски постановления, международно проведен търг. Става въпрос за месец ноември 2006 година, когато е подписано това споразумение с „Атомстройекспорт”. „На г-н Овчаров беше предявено обвинение, което няма нищо общо с правото”, коментира адвокатът му Васил Василев.
Същият ден държавното обвинение коментира: "Обвинението, което е повдигнато на Румен Овчаров касае умишлена безстопанственост, представляваща особено тежък случай, с особени големи и вредни последици. Става дума за нанесена щета на НЕК в размер на 193 189 000 евро", предаде БГНЕС. Началното обвинение на Румен Овчаров е за това, че в края на месец ноември 2006 г. в качеството си на министър на икономиката и енергетиката, и като принципал на НЕК, въпреки задълженията си по Закона на енергетиката, не е упражнил достатъчен контрол върху работата на двамата изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян, които на 29 ноември 2006 г. са подписали споразумение с „Атомстройекспорт”, във връзка с ядрената централа „Белене”.
В средата на октомври 2016-а прокуратурата обвини двама бивши изпълнителни директори на Националната електрическа компания (НЕК) - Любомир Велков и Мардик Папазян, за сключване на неизгодна сделка за продажбата на старо оборудване за АЕЦ "Белене". Подписаният от тях през 2007 година договор с "Атомстройекспрот" е ощетил НЕК с малко над 77 милиона евро. Преди изборите за президент заради АЕЦ "Белене" прокуратурата поиска депутатския имунитет на Делян Добрев от ГЕРБ, който бе министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на ГЕРБ след като от поста бе отстранен предшественикът му Трайчо Трайков. Добрев сам поиска да му бъде свален имунитетът и това бе сторено от парламента.
Още: Румен Овчаров: Виновниците за АЕЦ "Белене" са тези, които спряха проекта
Разследването на сагата "Белене" продължава, Теменужка Петкова засега е само свидетел