Риболовното бракониерство е голям проблем в област Пловдив, съобщи Агенция Фокус.
Преди 15 дни са заловени двама бракониери, които ловят с парашут, вид малка мрежа, която се мята в язовира и рибата се оплита в нея. ”Това, обаче не е голямо бракониерство”, каза Емин Гюне, началник отдел ”Рибарство и контрол” на ”Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури” (ИАРА).
Двамата хванати закононарушители са наказани с акт на стойност 1000 лева. Сумата на санкцията зависи от уловеното количество риба. Най-голяма глоба грози бракониерите, които извършват забранен стопански риболов във вътрешни водоеми на риба.
”Най-голям е броят на бракониерите, когато се развъжда рибата, защото тя на риболовен език отива по устието да се бие и се концентрира по устието и там по-лесно се хваща”, каза Емин Гюне.
Забраната за различните видове риба е различна. От 15-ти февруари започва забраната на ловене на щука, а от 15-ти март на бялата риба. От месец май до юни е забраната за шаран, каракуда и всички риби от този раздел. От месец декември досега отдел ”Рибарство и контрол” на ”Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури” –
Пловдив са хванали пет километра бракониерски мрежи. Целта е да се спре бракониерството в областта. По думите на Гюне любителите риболовци си вадят билет, отиват да си хванат риба и да си направят удоволствието и в крайна сметка се оказва, че няма риба. ”Бракониерите са по-оборудвани от нас, имат високопроходими автомобили, лодки”, допълни Гюне.
От отдел ”Рибарство и контрол” са създали план график за всеки месец, в който са описани кога ще се провеждат хайките за бракониери и ежедневно са някъде на дневни или нощни проверки по двама души в екип.