Огромен брой убийства в България се извършват от емоционални подбуди, изключително често поради ревност. Оказва се, че всяко трето убийство става факт точно заради ревност и обикновено това е един от първите мотиви, по които почват да работят разследващите.
Годишно в страната ни се извършват по около 2300 убийства. Според криминалистите в много от случаите става въпрос именно за страх от превъзходството на другия. Статистика показва и, че много голяма част от убийствата стават под въздействието на алкохол. Годишно под въздействието на алкохол се случват по 360 убийства, или иначе казано - по почти един човек всеки ден. Тенденцията се запазва през годините, като не бележи намаляване, коментира в. "Монитор".
Процентно мъжете доминират като убийци. Те заемат над 90% от криминалните хроники с престъпленията си по чл. 116 от Наказателния кодекс.
Подобен е и случаят със семейната вендета, разтърсила Казанлък в понеделник сутринта. Там полицаят Драгомир Кирчев застреля жена си Галя Козарева след пореден скандал и призиви да се събeрат. Малко след 6 часа Кирчев издебна партньорката си, с която живее от 18 години, пред блок 46 в квартал „Васил Левски”. Щом жената излязла от входа, той се затичал след нея и я спрял. Двамата разменили няколко думи и отново се скарали. Галя понечила да тръгне за работа. В този момент Драгомир извадил служебния си пистолет и я прострелял пет пъти. Секунда след това самоубил с изстрел в главата.
16-годишната им дъщеря Мирена и майка й живеели сами в блока, пред който се разиграла трагедията. Те се преместили там преди няколко месеца, след като Галя и бащата Драгомир окончателно се скарали. Повод за раздялата след 18-годишното съжителство били постоянните скандали от ревност, разигравани от полицая.
„Ревността много честа е причина, но не и оправдание за много от убийствата у нас“, обясни психиатъра д-р Цветислава Гълъбова. „В случай става дума за тежка агресия, за автоагресия. Ревността базираща на комплекси, може да стане идеална почва за подобен агресивен акт“, каза пред на bTV психологът Цветислава Гълъбова, коментирайки убийството и самоубийството, станало в Казанлък. По думите на Гълъбова, агресивните хора са слаби - хора, които не могат да се справят по друг начин.
„Не бива да обобщаваме полицаите. Те по-често са със стабилна психика, но явно има единици от тях, които вършат подобни неща по ред причини. Тези деяния не може да бъдат свързвани само с едно нещо. Явно е, че комплекс от причини водят до подобни действия”, обясни експертът.
За последните 12 години има 7 случая, в които полицаи са натиснали спусъка заради ревност. На въпроса, дали един психотест може да хване лабилност в зародиш, Гълъбова каза: „Психотестът не е панацея. Може да хване някакво разклащане в психическата пригодност. Това, което липсва в нашето общество и не може да се хване с психотест, е съпричастност към случващото се в съседа. Не може близките на тези хора да не са забелязали нещо, но по стар български обичай не са поискали да се намесят”. Психологът даде съвет на хората в зависимост от ревниви партньори, че те трябва по-много бърз начин да се освободят от тази връзка и да не разчитат на превъзпитаване на партньора.