Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Протестна мрежа" официално обжалва отказа на СГП за Пеевски - вижте аргументите

20 януари 2015, 17:00 часа • 17314 прочитания

Точно както се очакваше и както беше посъветвана индиректно от депутата от Реформаторския блок о.з. генерал Атанас Атанасов, "Протестна мрежа" внесе жалба срещу отказа на Софийска градска прокуратура да образува наказателно производство срещу Делян Пеевски във връзка със сигнала от 25 февруари 2014-та година. Ето накратко основанията за внасяен на жалбата на екипа от близо 20 юристи-доброволци от цялата страна, които се включиха в изработването му.

На първо място, според юристите на "Протестна мрежа" прокурор Бецова е нарушила задълженията си по чл. 13, ал. 1 и чл. 14, ал. 1 НПК, като не е подложила на обстойно изследване и обсъждане всички представени в сигнала и публично достъпни данни и доказателства, както и допълнително събраните такива в хода на проверката. Тя не е разпоредила извършването на всички възможни и необходими проверки и не е извършила действителен, собствен анализ на събраните в хода на проверката данни.

В противоречие със задължителната тълкувателна практика на ВКС, наблюдаващият прокурор практически е абдикирала от вменените ѝ задължения и е придала на данъчните проверки и издадените въз основа на тях актове предварителна доказателствена стойност, каквато те нямат. Дори при така заетата позиция, обаче, предвид установените от органите на НАП данъчни задължения в особено големи размери по отношение на пет от шестте фирми, предмет на сигнала, прокурор Бецова е била длъжна да извърши собствена проверка, която да установи дали така избегнатите данъчни задължения изпълват състава на данъчни престъпления, смятат юристите.

По отношение на краткосрочното издаване на допуск до класифицирана информация на Пеевски като де факто шеф на ДАНС, прокурор Бецова се позовава на „извършвана вече прокурорска проверка, която е приключила, без да са установени данни за нарушения на процедурата”. Не е посочен обаче номер на прокурорската преписка, който да позволи проверка дали действително такава преписка е била образувана и ако е била извършена проверка, какви са фактическите и правни изводи от нея. Независимо от това, противно на твърдението на наблюдаващия прокурор, от законова гледна точка няма нищо „нередно” по един и същи казус да се извърши повторна проверка, защото т.нар. предварителни проверки не представляват процедури, регламентирани от НПК, а заключенията по тях нямат сила на присъдено нещо, казват от "Протестна мрежа". В обжалването се прилага и преписка между активисти на “Протестна мрежа”, Министерство на правосъдието, ДАНС и комисията за контрол на службите към НС, по която се искат разяснения от Владимир Писанчев, председател на ДАНС, за проведената процедура “по спешност” със сериозни съмнения за формалност при обследването и други нарушения.

По отношение на изложеното в сигнала относно разминаването между демонстрирания стандарт на живот и декларираните доходи на Делян Пеевски: СГП позовава изводите си единствено на резултатите от данъчната ревизия, обхващаща периода 01.01.2008 г. до 31.12.2012 г. В този смисъл извършената проверка е непълна, защото не обхваща целия период, визиран в сигнала и по-специално годините, в които Делян Пеевски е придобивал лично недвижими имоти. Поради това, в частта от сигнала относно периода 2002 г . – 2008 г., както и след 2012 г. липсва произнасяне. Освен това, извън обхвата на проверката е останал въпросът за произхода на средствата за закупуването на имотите. Общата им стойност, съобразно декларираното, възлиза на 152 263 лева, като същите са закупени през периода 2002-2004 г. Както е посочено в сигнала, в този период Делян Пеевски е бил студент и държавен служител, и доходите му едва ли са позволявали събирането на сума в подобен размер. Прокурор Бецова не е намерила установяването на тези обстоятелства за относимо към предмета на проверката, твърдят от "Протестна мрежа".

По отношение на изложените в сигнала публично известни данни относно ползвани от Делян Пеевски имоти, които не са негова собственост, наблюдаващият прокурор препраща към следващия пункт на постановлението, тъй като там били подробно обсъдени юридическите лица, притежаващи въпросните имоти. В действителност обаче никъде по-долу в обжалвания акт не се намират изложени фактически и правни изводи относно тази част от сигнала, поради което и по отношение на тази част от сигнала липсва произнасяне, казват юристите на "Протестна мрежа". Именно тези данни са от особено съществено значение за установяване дали е налице съответствие между декларираните и действителните доходи на Делян Пеевски, както и за изследване и установяване на евентуални зависимости между него, като народен представител и юридически лица, собственици на ползваните имоти - в зависимост от това дали ползва имотите възмездно или безвъзмездно.

Припомняме, че сигналът на "Протестна мрежа" беше внесен на 25 февруари 2014-та с данни за съмнения за множество престъпления, включително и организирана престъпна група и е срещу Цветан Василев, Делян Пеевски и Николай Бареков. Като пряк резултат от него бяха установени нарушения в работата на отдел “Банков надзор” на БНБ, а ръководителят му Цветан Гунев е обвиняем за престъпление по служба.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес