Върховна административна прокуратура (ВАП) е разпоредила на Окръжна прокуратура – Плевен да извърши проверка по сигнал, подаден от журналистката Валя Ахчиева. Сигналът е по нейно разследване за масово отравяне на пчели в Плевенско. ВАП ангажира министъра на земеделието, храните и горите и изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предприемат мерки за опазване на пчелите от отравяне с препарати, които често се използват за растителна защита.
Припомняме, че разследването на Валя Ахчиева в две части, публикувани миналата седмица на сайта EURACTIV, разкриват как пчелите в района на Плевен умират три години поред и какво твърдят местните пчелари. Арендатори пръскат царевицата със забранени за ЕС вещества и отровата убива пчелите, какзват те. Но не само за пчелите е опасно. Разказват, че има открити умрели птици, животни и влечуги. В почвата и в растенията са открити тези отрови с лабораторни изследвания на акредитирана европейска лаборатория . Експерти твърдят, че тези вещества вредят и на хората, но българските власти не правят нищо.
"Бездействал е контролният орган – Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен, след като не е сигнализирал прокуратурата за това. Министерството на земеделието, храните и горите – и те не са направили нищо, след като погазването на европейското законодателство продължава години наред. Прокуратурата е отказвала да разследва досега, защото прокурорите не били откривали престъпление.Направените по-късно изследвания откриха в умрелите пчели няколко химични вещества, включително и едно, забранено за употреба в ЕС – тиаметоксам" се казва в разследването.
В продължението му Валя Ахчиева обяснява кога са взети пробите в Плевенско и какво са установили те. "Неясно защо в свое официално съобщение за случаите в с. Татари, с. Петокладенци, с. Стежерово, с. Божурлук, Българската агенция за безопасност на храните първо пише, че и в пробата от засятата царевица, и в пробата от пчели е открит тиаметоксам, а след това заявява, че "липсва съвпадение между веществата открити в пробата от пчели и тези в съответната растителна проба", казва журналистката.
В радследването се твърди, че се една и съща фирма правела това, според пчеларите – “Сортови семена – Вардим”, която била свързана с фирмата „Октопод инвест холдинг” и Светлозар Дичевски. Това, както се казва и в публикации в други издания, е една от най-субсидираните фирми в българското земеделие. Двете части на раследването можете да видите ТУК и ТУК.
Ето и пълния текст на съобщението на прокуратурата:
„В изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществен интерес и на основание чл.145, ал.1, т.6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), Върховна административна прокуратура (ВАП) ангажира министъра на земеделието, храните и горите и изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предприемат мерки за опазване на пчелите от отравяне с препарати, които често се използват за растителна защита.
Действията на прокуратурата са предприети по сигнал, подаден по електронен път от журналиста Валя Ахчиева до главния прокурор на Република България. В същия се съобщава, че в Плевенския регион умишлено се умъртвяват пчели от години, като до момента различни институции отказвали да се ангажират и разрешат проблема. Според автора на сигнала, това се осъществявало от арендатори, които пръскали със забранени за ЕС вещества за растителна защита, които обаче били смъртоносни за пчелите.
С оглед изнесеното, ВАП е разпоредила да се извърши проверка по сигнала на Окръжна прокуратура – Плевен, съобразно компетентността и в този район.
Същевременно ВАП ангажира министъра на земеделието, храните и горите и БАБХ да предприемат мерки за опазването на пчелите, съгласно чл.1, т.6 от Закона за пчеларството (ЗП) и осигуряване на условия за развитието на пчеларството като подотрасъл на животновъдството за създаване и поддържане на необходимия брой пчелни семейства, за поддържане на биологичното разнообразие и екологичното равновесие в природата, получаване на нормални добиви от културните растения и производство на качествени пчелни продукти, съобразно ЗП. Както и за спазване на наредбата за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, издадена от министъра на земеделието и храните.
За предприетите мерки ВАП следва да бъде уведомена в най-кратък срок".