"Не отговаря на действителността, че е намерено натовареното в автомобила на Любена Петрова според разказа на Илия Златанов злато, което по документи е върнато на него от Спецпрокуратурата в нарушение на закона, тъй като е било иззето от сина му Явор в хода на разследването. Според оповестеното от самата прокуратура са открити някакви златни монети, чието количество съответства на около 1% от визираните във филма "Осемте джуджета", а и не става ясно дали се касае за същите монети. Намирането се е случило в рамките на процесуално-следствено действие, извършено при множество процесуални нарушения, които сме коментирали пространно. И много повече пъти да бъде повторено едно невярно твърдение, това няма да го направи вярно". Това пише в своя официална позиция неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ), която напоследък нашумя с журналистическото разследване "Осемте джуджета" - на името на ресторант на улица "Шандор Петьофи" в София.
Най-разпознаваемото лице на АКФ е бившият зам.-главен редактор на "Капитал" Николай Стайков. Той беше тормозен по телефона, а по дома му бяха хвърляни яйца точно преди публично да се появи първата част на поредицата "Осемте джуджета".
В позицията на АКФ пише и следното: "Продължаващото фокусиране от прокуратурата единствено върху малка част от цялата история обаче (и то чрез позоваване на неточна информация) създава сериозни съмнения, че въобще съществува намерение да се проведе всестранна, обективна и пълна проверка на всички съмнителни факти около поведението на прокурорите от специализираната прокуратура и другите засегнати лица по казуса. Освен думите на свидетелите, във филма са показани множество документи, налични във връзка с това наказателно дело. Техният юридически прочит, сам по себе си, без никакви допълнителни обстоятелства, повдига много сериозни въпроси, които ние вече сме задали, и на които очакваме институционален отговор".
АКФ обръща внимание и на своята дейност, както и на публичното си поведение: "АКФ е изцяло прозрачна неправителствена организация – на интернет страницата ни са посочени хората, които я управляват, членовете на екипа и източниците на финансиране на дейността. АКФ не само че няма за цел да дискредитира който и да е държавен орган, а напротив – чрез работата си се надяваме да спомогнем за по-доброто функциониране на публичната власт в интерес на гражданите. Показването на нарушения и съмнителни практики в дейността на институциите може да има само позитивен ефект за тях самите, защото им помага при добро желание да ги преодолеят и така да заработят по-добре.
В този смисъл крайно притеснително за нас е обстоятелството, че основната реакция на филма до момента от страна на висши ръководители на важни публични институции като прокуратурата и Министерство на вътрешните работи не включва какъвто и да е коментар по съществото на повдигнатите легитимни въпроси. Въпросите няма как да изчезнат нито с повтаряне на неверни твърдения, нито с акции, насочени срещу свидетелстващите във филма, нито с обяснението, че се задават от хора със скрити мотиви".
Антикорупционният фонд припомня и какво е коментирал за последно главният прокурор Иван Гешев по темата - с видеозапис от Нова телевизия (след 06:03 минута). Според АКФ, Иван Гешев повтаря вече заявена позиция и не казва нищо ново и след публикуването на третата част от историята. Какво каза главният прокурор след акцията в къщата на Илия Златанов, ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!