В Софийски градски съд днес (9 май) ще продължи делото срещу бившия министър на отбраната Николай Ненчев.
Градският съд ще проведе поредното заседание по делото за извършен ремонт на двигателите на самолетите МиГ -29 в Полша. Като свидетели по делото вече бяха изслушани президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) и действащият президент Румен Радев.
На предстоящото заседание в СГС ще се явят адвокатите на Ненчев по делото Радан Кънев, Менко Менков и Петър Божков. Съдът вероятно ще изслуша, назначената експертиза, заключителните пледоарии на прокуратурата и защитата, съобщават от БЗНС. Ненчев и неговата защита вече изложиха своите аргументи в подкрепа защита на позицията за постигната по-добра цена, по-кратки срокове и по-добри гаранции и изпълнение на политическо решение.
Обвинението
Според прокуратурата като министър на отбраната Николай Ненчев не е изпълнил служебните си задължения и не е осигурил авиационната безопасност и летателната годност на самолети от изтребителната авиация на ВВС на страната ни. Разследването е установило, че на 26 април 2015 година между Министерство на отбраната и АО "РСК МИГ" са били подписани два договора за удължаване на ресурса на 2 двигателя РД-33 с по 50 часа и ремонт и една кутия за самолетен агрегат - 2 /КСА -2/ за МиГ-29 на обща стойност 3 773 000 евро /7 388 666 лв./. Вместо тези договори да бъдат изпълнени, Ненчев е казал на своя заместник – Десислава Йосифова, да ги пази в служебната си каса и да не предприема каквито и да било действия по изпълнението им. Същите указания той продължил да дава и през следващите няколко месеца на подчинените си в министерството.
Освен това, според прокуратурата Ненчев, в нарушение на военния закон, не е утвърдил проект за инвестиционен разход за ремонт на агрегати и доставка на резервни части за самолети МиГ-29 и не е осигурил авиационната безопасност и летателната годност на самолетите от изтребителната авиация на ВВС. От престъплението, според прокуратурата, са настъпили значителни вредни последици за Българската армия - спаднал е нальотът на пилотите на 33 часа за една година, при установен в НАТО стандарт от 180 летателни часа за година или поне минимум 80 летателни часа за година. Това е довело до опасност от допускане на тежки летателни инциденти, поради липса на тренировки. Действията на Ненчев са довели до намаляване на броя на подготвения летателен състав и свръхнатоварване на летците, носещи бойно дежурство по Air Policing и невъзможност за осигуряване на подготовката на млади летци на МиГ -29. Поради това е било и невъзможно да се поддържа необходимият брой подготвени летци.