На 23 ноември край Боснек към 2:00 часа тази нощ пътнически автобус с 52 пътници катастрофира на АМ "Струма". Първоначално автобусът се е ударил в мантинелата, като е разрушил 50 м от нея, след това се е ударил в бордюра. Засега не е ясно дали пожарът е станал преди или след сблъсъка.
Загиналите
По официални последни данни са загинали 45 души, 12 от тях деца, сред тях са били и две близначета. Първоначално бе съобщено за 46 загинали. Точният брой на жертвите ще стане ясен, след като бъдат извадени телата на загиналите от автобуса. Тяхната самоличност ще бъде установена с помощта на ДНК проба. В момента се уточнява дали е имало прехвърляне на пътници от един автобус в друг при самото пътуване. Засега се предполага, че са граждани на Република Северна Македония. Шофьорът на автобуса е загинал намясто и затова не е било възможно да бъдат отворени вратите. Седем души са успели да се спасят, те са настанени в "Пирогов" с изгаряния и наранявания. Те са контактни, но в тежко психическо състояние. Вижте повече за състоянието им в ТАЗИ СТАТИЯ. Има информация, че най-малкият пътник в автобуса е бил на 4 годинки, а най-възрастният - на 63, като почти всички са етнически албанци.
Трагедията накара Северна Македония да обяви тридневен траур! А в цялата суматоха около случилото се стана и объркване дали фирмата-превозвач има офис в България - ПОДРОБНОСТИ ТУК!
Версии за причините на катастрофата
Директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов посочи, че вероятно човешка грешка или техническа неизправност е причината за тежкия инцидент. Разследва се и версията за заспиване на шофьора.
Премиерът на Република Северна Македония заяви, че оцелял пътник от автобуса е чул експлозия. ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ТУК
Снимка: БГНЕС
Според Богдан Милчев, председател на Института по пътна безопасност и бивш ръководител на КАТ, вероятно инфаркт или друг проблем с шофьора може да е станал причина той да загуби управление над автобуса. Той припомни, че в България е най-високата разрешена скорост по магистралите, а пътищата ни са в най-тежко състояние.
По думите на Дияна Русинова бордюр, който не отговаря на техническите изисквания може да е станал причина за катастрофата: "На някои от снимките от мястото на трагедията се вижда бордюра (по думите й той е много висок и не може да бъде над 7,5 см на автомагистрала), в който най-вероятно се е ударил автобусът. Виждате колко много прах и всякакви други скални маси са свлечени върху платното за движение. Всичко това, когато завали дъжд, познайте къде отива – върху платното. След това става почти невъзможно да се спре." Русинова коментира и вероятността липсващ знак да е объркал шофьора на автобуса.
Според секретаря на областния съвет за сигурност на Перник Васко Пиргов заблуда на шофьора, превишената скорост, довела до удар на пътен знак и образувала се искра са довели до трагедията. Повече ВИЖТЕ ТУК
Снимка: БГНЕС
Според Георги Илиев, бивш следовател от Национална следствена служба трябва да се обърне внимание на абсолютно всеки факт. "По-тежка обстановка не съм виждал", каза той пред bTV и допълни, че ще са необходими най-малко 6 месеца да се разследват причините за катастрофата.
Бивш директор в АПИ обаче не се съгласи, че следва да бъде обвиняван само пътят за голямата трагедия (ПОДРОБНОСТИ).
Къде точно е мястото на катастрофата и колко коварен в участъкът - НАУЧЕТЕ С ТОВА ВИДЕО! За капак се оказа и, че тахографът на автобуса е изгорял!
Коментари
Чухме всякакви версии, включително и изтичане на гориво, всичко ще се изясни много бързо и следствието ще си свърши работата, каза служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков.
„Имаме една огромна трагедия. Нямаме какво хубаво да кажем. Това е трагедия, която ни разтърси и постави изисквания пред държавата да реагира бързо. Най-напред да се разследват причините за смъртта на 46 човека и какви грижи да се положат за оцелелите”, каза служебният премиер Стефан Янев.
Директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов посочи, че това е непозната по своите мащаби трагедия.
"Това, което видях, е наистина потресаващо. Не мога да кажа какво е състоянието на пътя. Трябва да се отиде на място, където да се направи проверка". Това заяви регионалният министър Виолета Комитова
От ГЕРБ побързаха да припомнят, че участъкът е строен по време на Тройната коалиция. Бившият регионален министър на Тройната коалиция Асен Гагаузов прикани в партията на Бойко Борисов да си премерят температурата.
"Навсякъде по света стават трагедии и ние не сме дисциплинирана нация. Вероятно тук се корени злото, но трагедии стават навсякъде по света, посочи той. По думите му, никой още не знае причината за катастрофата, може да е човешка грешка, но фактът си е факт. Това коментира проф. Огнян Герджиков пред БНТ.
Изследване на Института за пътна безопасност (ИПБ) показва, че в периода 2017-2020 година на АМ "Струма" са загинали 22 души, а 135 са били ранени: Кои са черните пътища на България
Заради тази трагедия и заради загиналите в пожара в старческия дом в село Рояк 24 ноември е обявен за ден за траур. В Северна Македония ще има тридневен траур.