Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неочаквано: Софийският административен съд прекрати делото за инцидентите в 6 блок на АЕЦ Козлодуй миналото лято

13 юли 2020, 13:40 часа • 7506 прочитания

Неочаквано Софийският адмнистративен съд прекрати делото за инцидентите в Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй” от миналото лято, съобщава д-р Петър Кърджилов завел делото.

Ето неговото съобщение, изпратено до медиите:

"Софийският административен съд, второ отделение, трийсти състав, с председател съдия Любка Петрова неочаквано прекрати дело 7900/2019, заведено от мен срещу отказа на Агенцията за ядрено регулиране да предостави на обществеността достъп до пълните доклади на АЕЦ „Козлодуй” за двата инцидента в Блок 6 на атомната централа от 3 юли и 1 агуст миналото лято. Председателят на АЯР отказа да предостави докладите заради несъгласието на оператора АЕЦ „Козлодуй” тези текстове да видят бял свят, което значи, че от централата имат какво да крият. Адвокат по делото е Александър Кашъмов от Програма Достъп до Информация.

Съдът странно приема тезата на АЯР, че не става въпрос за инциденти, а за „отклонения” от нормалния режим на работа на реакторите, въпреки че в бележките си до съда, като специалист по комуникация при рискове и кризи, и квалифициран експерт на международната НПО за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch, подробно съм обяснил, че двете събития са именно инциденти. Първо, и двете събития са неочаквани и нежелани. Второ, водят до рязко понижаване на мощността на реактора до 40% и 20%. Трето, имат като резултат изключване на реактора от енергийната система на страната. Четвърто, двама специалисти потвърждават в медиите, че такива събитията са инциденти, които съкращават живота на реакторите – бившият председател на АЯР проф. д-р Георги Касчиев и бившият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй” Валентин Николов.

Заради неяснотата за два инцидента в АЕЦ "Козлодуй" се стигна до съд

Съдът е приел също довода на АЯР, че Законът за безопасно използване на ядрената енергия е специален по отношение на Закона за достъп до обществена информация, като в този случай се прилага параграф ‘1д’ от допълнителните разпоредби на ЗБИЯЕ, според който "Предоставянето на информация, която е станала известна на председателя на агенцията, на заместник-председателите и на служителите от агенцията във връзка с изпълнението на техните функционални задължения е защитена тайна”. В определението на съда за прекратяване на делото обаче се игнорира ал. 3, т. 4 от същия параграф ‘1д’, според която: „Информацията се предоставя в изпълнение на задължения на Република България, произтичащи от международни споразумения”. Такива международни споразумения, игнорирани в определението на съда за прекратяване на делото, са Конвенцията от Орхус за достъпа до информация, участие на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпроси на околната среда, както и Директива 2014/87/Евратом на Съвета от 8 юли 2014 година за установяване на общностна рамка за ядрената безопасност на ядрените инсталации след аварията във Фукушима. В писмените си бележки по делото подробно разглеждам факта, че националното ни законодателство не е съгласувано с тази директива, въпреки че крайният срок това да се случи е бил 15 август, 2017 г.

След трагедиите в Чернобил и Фукушима, е недопустимо български съд да съдейства за укриване на информация за инциденти, които съкращават живота на реакторите, а което повишават риска от голяма ядрена авария. Такива инциденти се случиха също на 16 и 26 ноември миналата година и в двата блока на АЕЦ „Козлодуй”. За тях АЯР също отказа да ми предостави пълните доклади, като отново се съобрази с отказа на АЕЦ „Козлодуй”. Делото за вторите два инцидента е насрочено за 17 септември в Административния съд на София.

Отправено е искане за огласяване на причините за два инцидента в АЕЦ "Козлодуй"

 

Определнието по делото за летните инциденти може да се обжалва в едноседмичен срок пред Върховния административен съд и ще се възползваме от това право. Ето и комнетара на адв. Кашъмов: "За наше учудване установихме, че според Административен съд - София град, не съществува информация, която може да бъде предоставена във връзка с инцидентите в АЕЦ „Козлодуй” от лятото на 2019. Според нас такава информация, съдържаща се в доклади, изготвени за АЯР, несъмнено е създадена, но се укрива от българските граждани, в нарушение на закона. Ще се възползваме от правото си да обжалваме с частна жалба прекратяването на съдебното производство и да потърсим становището на Върховния административен съд по въпроса. Информацията, свързана със събития, инциденти или както ги наричат на технически език, случили се в ядрена централа, е от най-висока степен на обществен интерес и от значение за защитата на живота и здравето на хората и на бъдещите поколения".

* Д-р Петър Кърджилов е квалифициран експерт на Международната неправителствена организация за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch, член на Съюза на учените в България, експерт по комуникация при рискове и кризи!

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес