Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първа инстанция: Прокуратурата плаща хиляди на оправдан за източване на еврофондовете

11 май 2018, 11:00 часа • 6448 прочитания

След 5-годишна съдебна сага Кемал Бошнаков от доспатското село Бръщен осъди прокуратурата да му плати над 26 000 лева за имуществени и неимуществени вреди, съдебни разноски и адвокат, заради неправомерно обвинение в съучастие при източване на евросредства. Решението обаче е на първа инстанция и може да се обжалва.

52-годишният мъж е първият, който осъди прокуратурата да му плати заради неправомерно обвинение от общо четиримата оправдани по делото за източване на еврофондовете с проект на община Доспат. Той бе изпълняван по времето на бившия кмет Красимир Долев (НДСВ).

Разследването срещу ексградоначалника тръгна от анонимен сигнал преди 10 години, че строителните дейности са извършвани от фирмата на брат му – ЕТ "Долчо – Красимир Долев". Бившият кмет участва в дълъг съдебен процес по обвинение за нереализирано строителство през 2006 г. на екопътека и велоалея, с което ощетил родопската община с близо 163 хиляди лева. Заедно с него пред съда бяха изправени още трима души заради строителството на 43-километровата екопътека от Доспат до смолянското село Гела.

Обвинени в източване на средства чрез документна измама бяха и управителите на маданската фирма “Бетон строй” Недялко Андреев, на “Екоинвеста” от с. Патриарх Евтимово - Янчо Жеков. Кемал Бошнаков получи обвинение като изпълняващ инвеститорския контрол Кемал Бошнаков в община Доспат. Той от 1988 г. до днес, с прекъсване от две години, работи като „Главен специалист ТСУ“ в Доспат.

Общината спечели проект по програма ФАР и го възложи на фирма "Бетонстрой"- Мадан. Според разследващите, Долев убедил шефа на дружеството Недялко Андреев, че сроковете за изпълнението са кратки, а санкциите много сериозни при забавяне и му намерил подизпълнител, който да извърши дейностите по проекта. Андреев се притеснил, че няма да може да направи проекта и така подизпълнител се оказала "Екоинвеста" ЕООД - село Патирах Евтимиево, регистрирана ден преди старта на проекта. От своя страна пък тя сключва договор с ЕТ "Долчо – Красимир Долев“, която била собственост на кмета допреди да го изберат и прехвърлена впоследствие на брата Ефрем Долев. Впоследствие се оказало, че на неговата фирма е платено, но не са изпълнени всички строително-ремонтни дейности.

Пред съда Бошнаков е заявил, че никога не е имал разправии с полиция и съд през живота си преди това, а заради обвинението, по което се предвижда наказание от 3 до 15 години затвор и конфискация на част или цялото имущество, но в продължение на деветте години от обвинението до окончателното му оправдаване през 2017 г. силно се притеснявал, че поради евентуалното му осъждане, няма да може да издържа семейството си.

Освен финансови загуби заради съдебните процеси, шумно отразявани от регионалните медии, Бошнаков претърпял и множество негативни емоции, психически страдания. Той се оплаква, че хората взели да го отбягват и одумват. А разходите му са за адвокат и транспорт, тъй като няма шофьорска книжка, автомобил или подходящ обществен транспорт, заради което се налагало да плаща на шофьор да го вози на десетките заседания по делата в Смолян, Пловдив и София.

След като е оправдан на три инстанции, с окончателно съдебно решение, Бошнаков поиска прокуратурата да му плати 30 000 лева за претърпени неумеществени вреди, както и 11 111 лв. за имуществени вреди. Съдът обаче призна исковете му за 8 863 лв. имуществени вреди и 15 000 лева неимуществени вреди, като осъди държавното обвинение да плати и разноските по делото от 2 358 лв. Решението на Окръжния съд в Смолян подлежи на обжалване през Пловдивския апелативен съд.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес