Реплики на панагюрското и варненското златно съкровище са били конфискувани, а членове на българската делегация, които ги пренасяли в личния си багаж – арестувани за кратко на летището в Дубай. Репликите на двете златни съкровища е трябвало да бъдат представени в българския павилион на Експо 2020, което започва от 1-ви октомври и ще продължи до 31-ви март.
Във връзка с неприятния инцидент днес от Министерството на икономиката излязоха с официална позиция. „Лицата не са служители на Министерството на икономиката, а са представители на консорциума, който изпълнява обществената поръчка, за организиране представянето на България на ЕКСПО 2020.
Като координатор на българското участие в Изложението Министерството на икономиката е обявило обществена поръчка за изпълнител и има сключен Договор № 121/13.12 2019 г. с ДЗЗД „България ЕКСПО 2020“ за осигуряване на цялостната организация по подготовка, изготвяне на концепция и осъществяване на участието на Р България в Световното универсално изложение ЕКСПО2020 Дубай в ОАЕ.
Министерството на икономиката винаги е оказвало съдействие на изпълнителя при комуникацията му с институциите и е предоставяло необходимата информация за успешното изпълнение на договора.
Документите за износ/внос на културното наследство е трябвало да бъдат изготвени от фирмата изпълнител. Отговорността за пренасянето на предметите, както и за цялата изложба е на изпълнителя - ДЗЗД " България ЕКСПО 2020".
Тази важна част от българската експозиция за ЕКСПО 2020 документално не е проучена и подготвена от страна на изпълнителя в продължение на година. Подготовката на документите е оставена за последните дни преди заминаването.
Министерството на икономиката ще търси отговорност от изпълнителя.“ – се казва в становището.
Припомняме, че договорът, подписан през декември месец 2019 г., е за сумата от 6 720 000 лв. с ДДС. Страна по него е тогавашният министър Емил Караниколов.
Справка в регистъра Дакси сочи, че в консорциума участват пет фирми.
С най-голям дял в него – 50% е „Проджект Мениджмънт Адвайзори“ ЕООД на Юлиана Шишкова. С 25% е фирма „АРКА-Л.Т.Д.“ООД със съдружници Димитър Гачев, Марина Гачева и Саво Вълчев.
Фирма „Д.о.Ф“ ЕООД – на Мариела Киселкова, е с 10% дял в обединението, но то е регистрирано на нейния адрес – гр. София, ул. „ШЕСТИ СЕПТЕМВРИ“ No 1, ет. 2. Представлява се от Любомир Ганчев.
„Сиела Норма“ АД, чийто действителен собственик е Иван Тодоров, и „Инфинити Травел“ АД (собственост на Иван Тодоров и Елизабета Сотирова) – са с по 7,5% участие в консорциума.
Междувременно от Националното сдружение на общините в Република България ни информираха неофициално, че представители на консорциума поискали от Сдружението общини, които да си платят за участие в международното изложение. Условието било общините да си платят транспорта и нощувките.
Actualno.com потърси изпълнителя за коментар по двете теми, но телефонът, вписан в договора за контакт с него, се оказа неправилен. Медията ни ще продължи с опитите да се свърже с официален представител на консорциума.
В документацията на обществената поръчка изрично е посочено следното: „Участникът в Обществената поръчка може да предложи способи за сътрудничество със спонсори и партньори, без комерсиална цел, за осъществяването на българското участие (в рамките на Предложението за цялостно осигуряване, логистика и материално-техническа поддръжка на павилиона), като обема на дейностите, осъществявани от спонсорите и партньорите следва да надгражда минималните дейности, посочени в настоящата Техническа спецификация“.