81% от българите считат, че корупцията е широко разпространена държавата. В Европейския съюз този процент е 70%. 6% от анкетираните фирми считат, че корупцията е проблем в извършването на стопанска дейност в страната. Средната стойност за ЕС е 35%.
Това сочат данните от доклад на Центъра за изследване на демокрацията, озаглавен „Завладяната държава: В търсене на антикорупционни резултати“.
През 2023 г. административната корупция в България е достигнала трети връх за последните две десетилетия, като при 30% от гражданите и една четвърт от компаниите има засилен корупционен натиск и повишено лично участие в корупция.
ОЩЕ: Европарламентът за България: Няма резултати срещу корупцията по високите етажи на властта
1 600 000 граждани са се оплакали, че са участвали в поне една корупционна сделка. 114 788 пък са компаниите, които твърдят, че са участвали в корупция. 2 777 души твърдят, че са наблюдавали досъдебно производство за корупция през 2022 г.
Тревожни данни и изводи
"Липсата на резултати в редица знакови случаи на завладяване на държавата става още по-тревожна на фона на новите данни за търговия с влияние в съдебната система, както и от неработещите регулаторни и специализирани антикорупционни институции“, се посочва в основните изводи на доклада.
В документа се отбелязва също, че антикорупционното законодателство в страната е неефективно и избирателно, както и че е необходимо да се използва мандатът на Европейската прокуратура, като той следва да бъде разширен, за да обхване и нарушенията на санкциите на ЕС срещу Русия.
ОЩЕ: "Прозрачност без граници" ще съдейства на правителството за борбата с корупцията (СНИМКИ)
„Темата е щекотлива и гореща не са за България, а за много държави по целия свят“, посочи Норберт Бекман-Диркес, ръководите представителство на Фондация „Конрад Аденауер“ в България, цитиран от БТА. По думите му корупцията е едно от най-големите предизвикателства за съвременния свят.