Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кандидат-депутат се отказа от имунитета си, поискан му от Цацаров, заради смъртта на дете (ВИДЕО)

14 март 2017, 16:40 часа • 1449 прочитания

Д-р Валентин Павлов, който е водач на листата на "Реформаторски блок - Глас народен" в Перник, обяви на извънреден брифинг, че сам се отказва от имунитета си след като по-рано той му беше поискан от главния прокурор Сотир Цацаров, предаде репортер на Actualno.com.

Припомняме, че искането на прокуратурата е, за да може Павлов да бъде привлечен като обвиняем за причиняване на смърт по непредпазливост на 14-годишно момче с инициали А. И. "поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност", мотивира се прокуратурата.

"Искам да ви кажа, че каквото трябваше, ние направихме. През цялото време от 14 юни миналата година до днешна дата моите реакции са били мигновени, за да бъде изяснена истината. Абсолютно не съм съгласен с твърденията, че аз и екипът ми сме се скрили и не сме предоставили информация. Аз съм извикал линейка за детето. Най-жалкото е, че това дете го няма. Но свидетелство е направената мигновена проверка на медицинския одит. Още на другия ден медицинският одит прави "невероятна" проверка на създалата се ситуация.

"Защо точно в този момент, точно сега това се изважда това по този начин", попита Валентин Павлов. Съпричастен съм с родителите, но не трябва да се злоупотребява с човешките трагедии, коментира още той. Павлов заяви, че е разговарял с майката след операцията, която е направил на детето й, като й е обяснил, че с детето всичко е наред. За секунда не съм оставил семейството. Става дума за хора, които аз познавам, уточни лекарят.

По-рано Цацаров внесе искане до Централната избирателна комисия (ЦИК) за снемане имунитета на д-р Валентин Павлов.

Държавното обвинение е образувало през септември 2016 г. досъдебно производство срещу медицински специалисти, причинили смъртта на 14-годишно момче с инициали А. И. В хода на разследването е установено, че на 14 юни 2016 г. момчето е постъпило на лечение в дентална клиника за отстраняване на киста в лявата част на долната челюст. Управител на центъра е д-р В. Павлова, която е съсобственик с д-р Валентин Павлов.

В качеството си на стоматолог Павлов оперирал момчето. Той еднолично, без консултация с анестезиолог насрочил операцията да е под пълна упойка, чрез обща интубационна анестезия. "Това негово решение не съответства на множество медицински стандарти за преценка на оперативния риск и въвеждането на пациента в анестезия. По-конкретно – клиниката не разполага с логистична и материална обезпеченост за въвеждане на пациентите под обща интубационна анестезия, в случай че възникне усложнение от някакъв вид", аргументира се още прокуратурата.

Освен това като съсобственик и бивш управител на клиниката Павлов е знаел за това. Той не е изискал задължителните медицински консултации и изследвания – с кардиолог, педиатър и алерголог. Не са били спазени и изискванията за предоставяне на "информирано съгласие" на родителите за възможните рискове при предстоящата операция.

"Било им е обяснено, че става въпрос за "рутинна интервенция", като последствията можели да бъдат леко неразположение и незначителни болки". След операцията състоянието на детето рязко се влошило като то вдигнало температура, получило сърцебиене, затруднено дишане и повишено отделяне на въглероден диоксид.

Това били признаци, които отговарят на състоянието "Малиигнена хипертермия". В кратката характеристика на използвания за упойка продукт било посочено, че употребата му би могла да доведе до злокачествена хипертермия. В листовката било още указано, че са докладвани случаи и на малигнена хипертермия, като някои от тях са били фатални.

Лечението на това състояние включва преустановяване на провокиращите средства - упойката и инжектиране на дантролен натрий, но в продължение на около час, след влошаването на момчето, анестезиологът д-р Филипова не прилага това.

От заключението на съдебно-медицинската експертиза е установено, че приложението на този натрий е успешен в първите 15-20 мин., като неприлагането му винаги води до смърт, съобщава още прокуратурата.

От там допълват, че с приложението на натрия според най-съвременните проучвания на американски анестезиолози, са спасени 95% от хората. Причината за неприлагането на натрия, е че такъв в клиниката нямало, въпреки изричното предупреждение в листовката от опасност упойката да предизвика у пациента именно това състояние, което било по-често срещано именно при деца.

След като състоянието на детето не се подобрява, д-р Павлов извикал линейка, която по същество била частен автомобил - вид транспортна услуга, предоставена от санитар в "Пирогов" и нямала нужното оборудване, нито медицински екип. След като детето е било откарано в спешния център, един час по-късно била констатирана смъртта му.

Експертизата по разследването е показала, че причина за смъртта е провокираната от злокачествена хипертермия след приложението на тази упойката, която веднъж предизвикана не е лекувана своевременно и качествено. В хода на разследването са повдигнати обвинения на управителя на болницата д-р В. Павлова и анестезиолога д-р Й. Филипова за нарушение на медицинските стандарти по анестезиология и интензивно лечение. Ако ЦИК уважи искането на главния прокурор, прокуратурата ще привлече и д-р Павлов като обвиняем и ще продължи разследването.

Вижте подробности от извънредния брифинг в прикаченото видео

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес