Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГДБОП се включи в първата европейска операция срещу незаконната търговия с фалшиви облекла, обувки и аксесоари

07 юни 2023, 19:05 часа • 4556 прочитания

Между март и декември 2022 г. Европол координира първата операция в целия ЕС срещу незаконната търговия с фалшиви облекла, обувки и аксесоари. В операция Fake Star, реализирана под ръководството на испанската национална полиция, съвместно с гръцката полиция и с подкрепата на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), участваха общо 17 държави, сред които и България.

В хода на операцията националните власти извършиха проверки на търговски и индустриални зони, битпазари, туристически зони, складове, магазини и други подобни места, където би могло да бъдат продавани фалшиви стоки. Участващите органи извършиха оперативни действия и на пристанища, временни търговски обекти и малки компании за дистрибуция на пратки от електронна търговия.

Иззети са 1 956 607 фалшиви дрехи, обувки и облекла на обща стойност близо 87 милиона евро. Артикулите са били на 258 марки, чиито права са нарушени. В хода на операцията са направени 3921 проверки, образувани са 646 съдебни дела и 1311 административни дела. Арестувани са 378 души.

По време на оперативните действия са иззети милиони спортни и луксозни стоки, предназначени за продажба на европейския пазар. Разследванията потвърдиха очакванията, че престъпниците използват социалните мрежи, за да рекламират фалшиви продукти – различни търговци публикуват снимки на налични фалшиви стоки, предимно дрехи и обувки, на своите бизнес страници и профили в социалните медии.

Това обаче не е нова тенденция – търговията с фалшиви стоки онлайн се е увеличила значително през последните няколко години. Пазарният дял на платформите за електронна търговия нараства, както и рекламите на фалшиви стоки в социалните медии. От друга страна, оперативните резултати сочат, че конвенционалните, офлайн, пазари продължават да имат значимост и заслужават вниманието на правоприлагащите органи. Конфискуваните фалшиви стоки са с произход предимно от страни извън Европа, като Китай, Хонконг, Турция и Виетнам са преобладаващи източници. Фалшификатите са влезли в ЕС по суша или по море. В допълнение към трафика на фалшификати, властите разкриха други престъпни дейности, извършвани от идентифицираните престъпни мрежи.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес