Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГДБОП: Издаването на фалшиво ТЕЛК решение струва между 1000-1200 лева

19 септември 2021, 09:37 часа • 14652 прочитания

Между 1000 и 1200 лв. струвало изваждането на фалшиво ТЕЛК решение. Това заяви пред Нова телевизия директорът на ГДБОП гл. комисар Калин Стоянов. 

Стоянов отбеляза, че службата се занимава със случая на злоупотреби с ТЕЛК-ове над година. До момента са установени около 50 случая, включително на хора, които са от провинцията и се регистрирани в столицата, за да се явят пред конкретна ТЕЛК комисия, каза той.  

„В групата има т.нар. кандидати, които имат ангажимента да намират желаещи, които реално не отговорят на условията за получаване на съответен процент нетрудоспособност. След това срещу сумата от 1000-1200 лв. на тези лица се оказва пълно съдействие за изваждане на необходимата медицинска информация. Има фрапиращи случаи, при които лицето само дава личната си карта, без дори да ходи на прегледи", обясни Калин Стоянов. 

По думите му, след като се получи необходимата медицинска информация, въпросните посредници правят контакт с ръководителите на ТЕЛК комисиите. 

Той посочи, че с издаването на тези решение се ощетява държавата по различни начини – предоставяне на пенсия, както и различни социални услуги. ГДБОП проверяват дали тази схема има „шапка”. От службата работят и срещу други, подобни схеми.

Гл. комисар Стоянов коментира и разбитата организирана престъпна група за каналджийство. Той посочи, че този случай не е прецедент, а в страната има засилен миграционен процес. 

„Организаторите на престъпни групи, ангажирани с нелегалната миграция, са предимно граждани от страните на произход на мигрантите. Някои от тях дори придобиват статут на постоянно пребиваващи. Участници в групите са и българи, които са организирани в отделните звена и етапи на престъпната дейност. Основно у нас такива лица отговарят за логистичния процес – осигуряване на транспорт, храна, подслон”, обясни шефът на ГДБОП. 

Той изтъкна, че цената за предвижване от Афганистан до Германия варира между 10 000 и 12 000 евро. Между 2000 и 3000 евро струвало транспортирането от Турция до Сърбия.

Още: Разбиха група срещу нелегалния трафик на мигранти

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес