Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейските фармацевти настояват обвиненията срещу Асена Стоименова да бъдат свалени

28 април 2020, 09:35 часа • 2427 прочитания

Фармацевтичната група на ЕС (PGEU) освен до българските институции изпрати писмо и до Председателя на Европейския парламент и Председателя на Европейската комисия във връзка с повдигнатото обвинение на председателя на Български фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова по повод на две нейни медийни изяви. В писмото PGEU изразява своето сериозно безпокойство по повод решението на Прокуратурата на Република България да повдигне обвинения срещу председателя на БФС за извършване на престъпление срещу обществения ред и мира (по чл. 326, ал. 1 от българския Наказателен кодекс) за изявления във връзка с въздействието на COVID-19 върху наличността на лекарствени продукти.

PGEU заявява, че "изказванията на проф. Стоименова във връзка с въздействието на коронавируса върху наличността на лекарства напълно съответстват с изявленията от неотдавна на институции на Европейския съюз и на страни членки , както и на всички заинтересовани страни във веригата на доставките за лекарствени продукти, на европейско и на национално ниво”, като посочват конкретни примери. Действащите инициативи на Европейския съюз и на страни-членки за смекчаване на риска от недостиг на лекарства поради COVID-19 сами по себе си показват, че такъв риск съществува или най-малкото не може да бъде изключен.

С оглед на това огласяването на съществуването на такъв риск не може да се счита за акт на всяване на страх и във всеки случай не може да е състав на престъпление срещу обществения ред. Нещо повече: насърчаването на рационална употреба на лекарства е професионален дълг на фармацевтите, което заслужава единствено похвала.

PGEU призовават Европейския парламент и Европейската комисия да подчертаят пред българските власти значението на запазването на независимостта и свободата на словото, особено за здравните специалисти. Българските власти би трябвало да преразгледат своето решение и да оттеглят обвиненията срещу проф. Стоименова, които са неоснователни и също така са нарушение на принципите на върховенството на закона и свободата на изразяване на мнение, заложени в член 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, както и в Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. В същото време от организацията напомнят, че съгласно подчертаното от Съвета на Европа, закони, предвиждащи мерки срещу свободата на словото, особено от наказателно естество, следва да се прилагат от националните компетентни органи с надлежно отчитане на принципите на необходимост и пропорционалност, които не са били спазени от страна на българските власти във връзка с действията, предприети срещу проф. Стоименова.

Фармaцевтичната група на Европейския съюз (PGEU) отново подчертава, че в условията на извънредно положение българските фармацевти работят под небивал натиск и играят жизненоважна роля в подкрепа на българската здравна система, правейки всичко по силите си, за да гарантират непрекъснат достъп до лекарства, медицински изделия и фармацевтични грижи. PGEU вярва, че българските фармацевти заслужават подкрепа и признание за ценната работа, която правят всеки ден в услуга на гражданите, а не обвинения. Изнасянето пред широката общественост на информация и експертно мнение за решаването на евентуални проблеми има единствената цел да защити общественото здраве и да подобри грижите за пациентите и е професионален дълг на медицинските специалисти.

Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) и фармацевтичните организации в цяла Европа застават зад Българския фармацевтичен съюз.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес