Данните и оценките за състоянието на безопасността на движението у нас се манипулират от отговорните органи. Това каза председателят на Обществения съвет по безопасност на движението Димитър Ганев на нарочна пресконференция, на която беше представена и "Бялата книга" за състоянието на безопасността на движението по пътищата.
Според експертите произшествията по пътищата се увеличават, като през 2011 г. те са били 6639. Отчита се трайно нарастване през годините - до 7404 през 2016 г.
Страната ни изостава и от насоките на ЕК, според които до 2020 г. броят на загиналите не трябва да е повече от 388 души на година. Статистиката сочи, че през 2010 г. загиналите са 776. През 2016 г. се отчитат 708 загинали, но данните на МВР не отчитат загиналите през месец декември. Така е и по отношение на ранените техният брой през 2010 г. е бил 8080, докато целите заложени от ЕК са 6363 през 2020. През изминалата 2016 г. броят на ранените нараства до 9374.
Ганев подчерта, че в отчета за тези пет години на МВР и институциите по отношение на пътната безопасност се забелязва опит за манипулиране на общественото мнение, заблуждаване и представяне за безопасността на движението в розова картина. "Така България се нарежда на последно място по брой загинали на един милион души по данни на ЕС. Така в Норвегия на един милион души загиналите при пътнотранспортни произшествия са 23, в Швеция - 27, във Великобритания - 29 , Швейцария -31, Хърватия - 82, Латвия - 95, Румъния - 95, България - 98", обясни той.
В книгата се дава и друг пример за манипулация - с отчета за извършената работа по стратегическото направление "Подобряване на управлението на безопасността на движението" за 2015 г., която е част от Националната стратегия за подобряване на безопасността на движението по пътищата. В този документ буди недоумение оценката, която се прави за състоянието на безопасността на движението по пътищата през 5-годишен период. Сравнени са данните за броя на загиналите през 2010 г. с данните по същия показател за всяка от годините през периода 2011-2015 г. и се прави извода: "За периода 2011-2015 година от изпълнението на стратегията може да се отчете, че са постигнати определени резултати по отношение подобряване нивото на безопасност. Но постигнатите резултати не съответстват в достатъчна степен на планираните темпове на подобряването ѝ. Според предварителните прогнози през 2015 година броят на загиналите следваше да бъдат 582, а реално е 708, което е със 126 повече".
"Оказва се, че след като са регистрирани 126 повече загинали и 1911 ранени, "са постигнати положителни резултати". Това е откровен опит за манипулация и заблуждаване на общественото мнение", пише в Бялата книга.
Ганев посочи, че методично се насажда мнението, че водачите са единствените виновници за това състояние на безопасността на движение по пътищата и констатира, че се игнорират състоянието на пътищата и пътната маркировка. Ганев каза и, че едва последният случай с жената, загинала при тунел Ечемишка, е успял да преобърне тенденциите.
Размита отговорност
"Бялата книга за безопасността" на движението съдържа анализ на нормативната рамка. Според този анализ се констатира, че отговорността за спазването на основния закон за движението по пътищата е разпределена между 10 министри, областни управители и кметове на общините. Според експертите звеното, което следва да отговаря, е Комисията по безопасността на движението, която за периода от 2010 г. "не е свършила нищо". За годините от създаването на комисията досега тя била внесла едва два доклада с анализи и предложения за безопасността на движението към Министерски съвет.
В "Бялата книга" се констатира хаос в нормативната уредба и липса дори на правилник за прилагане на действащия закон за движение по пътищата, а правилникът, към който се препраща, е този на отменения закон от 2002 г.
Ганев отчете и липсата на наредба на образователното министерство за превенцията на катастрофи с деца. Въпросната наредба липсвала вече 10 години. Относно пътната мрежа на България се оказва, че според външна оценка не е на българска организация, проведена през 2012 -2014 г. две трети от пътищата са опасни за мотоциклетистите.
Възраст на автомобилите
Тревожна е и възрастта на автомобилния парк, според която до 5 години са 3,9 от превозните средства у нас, а основната част са на възраст над 10 години. Друг момент са прегледите, извършвани в пунктовете за КАТ и тези на Министерство на транспорта.
Пунктовете на КАТ преглеждат по остаряла методика, без да се отчитат изискванията на ЕС за периодичните прегледи, заложени в директива. В КАТ спирачната система се проверява с пет позиции, а в пунктовете на транспортното министерство се проверявали 31 позиции на спирачките. Така, минавайки първа регистрация през КАТ, изобщо не било сигурно, че автомобилът е технически изправен. В сравнение с 2010 г. двойно са се увеличили старите автомобили и 70,5 % от автомобилите у нас са над 16 години.
Решенията
Според Обществения съвет по безопасност на движението тези проблеми могат да се режат в няколко тъпки:
- създаване на нова информационна система с нова карта за регистрация на ПТП, в която трябва да се отпадне посочването на основна причина за произшествието;
- да се гарантира отразяването в статистиката на състоянието на пътя, където е настъпило произшествието и състоянието на автомобила, който е участвал в него;
- въвеждане на препоръчаната от ЕК 6 степенна скала на нараняванията при пътни произшествия;
- осъществяване на реално взаимодействие между Министерството на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи за точен отчет на пострадалите при катастрофи;