Проблемът със супервизията в нашите болници е много сериозен, такава на практика липсва, както и неспазването на трудовото законодателство. Всичко това е резултат от срещата между здравния и търговските закон, от тази среща всички губят.
Това заяви в ефира на БТВ д-р Цветислава Гълъбова психиатър от Курило.
Според нея в случая с пребитото бебе не става въпрос за т.нар. burnout, защото той води до пасивност, а тук имаме проявена жестокост продължително време, а не за миг.
Според Елена Василева – Алианс на българските акушерки - това не е практика и е грешно е да се заклейми акушерката. Практиката е да се дават 24 дежурства, на повече от едно място. Един човек не се чувства добре с 600 лв. заплата, каза още Василева.
Според нея друг основен проблем е защо масово бебета не са при майките си.
Инцидентът бе коментиран и от г-жа Белобрадова, майка на три деца. Според нея проблемът е самата болница, тъй като самата болница решава своята политика.
Д-р Гълъбова добави още, че се надява акушерката за не бъде оправдана: "Тя трябва да понесе своята отговорност.
Но този случай и всички актове на насилие, които стават по 3-4 на ден трябва да провокират в обществото и специалистите, един много сериозен анализ защо в последните 25 години има такава ескалация на напрежението."
Анализът на този случай трябва да се разглежда, като част от един много сериозен проблем – липсата на кадри, добави още Гълъбова.
"Имам чувството, че вниманието се фиксира вниманието върху акушерката. Някой работодател го е разрешил. Никой не говори за това, че тази болница лъже, не е подала сигнал до прокуратурата. Защо чак на втория ден са гледали записите от камерите. И е била сама в отделението. Ако имаше две акушерки това нямаше как да се случи.", коментира още г-жа Белобрадова.