Държавата трябва да изплати 450 хиляди лева обезщетение на тримата наследници на загинала служителка от завода за боеприпаси „Миджур“ (по 150 000 лв. на всеки). Общо 15 души загинаха на 1 октомври 2014 г. при взрива в обекта в Горни Лом.
Близо десетилетие след случилото се Върховният административен съд (ВАС) излезе с окончателно решение.
Няма виновни
За инцидента бяха обвинени четирима души – собственикът на завода Валери Митков, чийто син също загина, служителката по безопасност на труда в "Миджур" Палма Иванова, някогашният началник на служба "Контрол на общоопасните средства" в МВР Божидар Василев и Ивелина Бахчеванова – секретар на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Те бяха оправдани последователно на три инстанции.
Още: Още: Всички обвиняеми за взрив с 15 жертви са оправдани, а един вече осъди прокуратурата
Освен наказателното дело обаче вървеше и друго - за обезщетение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), заведено от близките на една от загиналите жени.
На първа инстанция искът им е отхвърлен, след като съдът във Видин решава, че взривът е причинен от външно въздействие, макар и да не е ясно кой е виновникът. Това е причината от държавата да не може да се иска обезщетение, казва тогава съдът.
Решението на ВАС обаче е в обратната посока. Сумата, която държавата дължи, може да се удвои с лихвите. Парите трябва да се изплатят от Министерски съвет и от Министерството на околната среда - т.е. от данъкоплатците.
Големи нарушения
Върховните съдии посочват нарушение както на български закони, така и на международна конвенция.
Всичко е заради 1,6 млн. броя противопехотни мини, внесени у нас от Гърция, чиято утилизация се е правела в цех в завода „Миджур“. Години по-рано държавата е била заливана от сигнали от неправителствени организации, че вносът на такова количество мини у нас е много опасен и е в нарушение на Конвенцията за забраната на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване (Отавската конвенция). Вносът обаче е разрешен, след като фирма „Видекс“ сключва договор с гръцко дружество, и е станал също по опасен начин.
Снимка: БГНЕС
Сега съдът казва ясно, че договорът е бил сключен в нарушение на конвенцията. В нея се допуска трансфер на мини, но само с цел унищожаване. В България обаче те са били обезвреждани чрез разглобяване. Компоненти като детонатори и взривно вещество са съхранявани в огромни количества в избухналия цех – и тук има нарушение.
Още: Почернен от взрива в Горни Лом баща счита, че досега няма виновни заради работата на прокуратурата
Спорен внос
ВАС казва, че институциите е трябвало да се намесят още преди мините да влязат в България. Върховните съдии посочват, че държавата е нарушила и собствените си закони. Когато става взривът, у нас не е разрешена утилизацията на боеприпаси, а само унищожаването им.
Вносът обаче е бил позволен дори при постъпили негативни становища, включително от МВР. От вътрешното министерство тогава подчертават, че процесът би бил „трудоемък, рисков и особено опасен“.
"Не са задействани и съответните механизми за забрана на дейността с оглед съдържащата се в договора спорна клауза, според която в предприятието ще се обработват по 8000 мини на ден, което не съответства на неговия производствен капацитет, както и на възможностите за складиране на боеприпаси в съответствие с изискванията за безопасност на работния процес", пише в решението на ВАС.
Недопустими практики
Мините идвали в завода без предварително уведомление и работниците оставали извънредно, без да им се плаща за разтоварването, твърди съпругата на загиналия директор Валери Цокин, която цитира негови думи.
От делото става ясно още нещо скандално – че на работниците им е казано да „изчукват“ тротила от мините с чук, вместо да го изчакат да се разтопи достатъчно.
Чак след инцидента е приет закон, чрез който да се прилагат нормите на Отавската конвенция. Вносът с цел утилизация също е забранен. Лицензът за внос и износ на „Видекс“ е отнет.
"В заключение следва да се приеме, че държавните органи не са упражнили правомерно възложените им правомощия за целите и на основанията, установени от закона, с което да гарантират здравето и живота на работещите в завод "Миджур". Вследствие на издадените от административните органи нищожни административни актове и бездействието им да изпълнят свои нормативни задължения, при наличието на пряка и непосредствена причинно-следствена връзка, са причинени неимуществени вреди на близките на загиналата, както и на близките на още 14 работници от завод "Миджур", казват от ВАС.
Още: Потвърдена е оправдателната присъда за взрива в Горни Лом, при който загинаха 15 души