Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българският списък Магнитски: Ще ни осъдят ли Пеевски и Божков или в съда маските им ще паднат?

04 февруари 2022, 14:01 часа • 23100 прочитания

Най-вероятно и окончателното решение на Върховния административен съд относно българския списък "Магнитски" ще е, че той е незаконен. Съответно, ще могат да бъдат търсени и обезщетения, ако стане така. Това е изразената пред Actualno.com позиция на известния правозащитник адвокат Михаил Екимджиев, който е председател на "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", както и на адвокат Николай Хаджигенов, депутат в 45-тото и 46-тото Народно събрание.

Припомняме, че санкции от страна на САЩ по закона Магнитски бяха наложени на депутата от ДПС Делян Пеевски и на Васил Божков. В България беше направен списък с физически и юридически лица на база американските санкции, с които българските държавни и общински дружества плюс търговски дружества с държавно участие да прекратят всякакви взаимоотношения.

Ако това се окаже незаконно, значи ли, че Делян Пеевски, майка му Ирена Кръстева, Васил Божков, Елена Динева – жената до него, както и всички други засегнати от българския списък "Магнитски", ще могат да осъдят държавата? От юридическа гледна точка е възможно, но пред Actualno.com адвокат Николай Хаджигенов представи интересна гледна точка: "Такива дела сигурно ще бъдат заведени от Пеевски, от мамата на Пеевски, но там трябва да се докажат реалните вреди, а това ще бъде интересно. Ще видя как пред съда ще докажат Пеевски, майка му и не помня още кой какви реални вреди са претърпели от това. Те сигурно са претърпели вреди, но те трябва да ги докажат. Ще бъде безкрайно интересно – аз чакам с нетърпение точно този момент".

Припомняме, че американските санкции срещу Пеевски и Божков бяха наложени с аргумент "регулярно участие в корупция", що се отнася до Пеевски и "неколкократно" даване на подкупи на държавни служители по отношение на Божков.

Точно по отношение на доказването на вреди в съда, адвокат Екимджиев уточни, че от това зависи какъв би бил евентуалният размер на обезщетенията за всеки, който е в българския списък "Магнитски" и е решил да съди държавата заради това. По думите му, обезщетенията може да са много сериозни – има хора и бизнеси, които 6-7 месеца са преживели големи икономически трудности, не са могли да си плащат елементарни сметки и не им е било надлежно обяснено защо. Специално особено големи вреди има в случаи, в които даден бизнес, включен в списъка, е бил изправен пред фалит поради невъзможност да извършва каквито и да е разплащания и съответно икономическата му дейност е блокирана - това предполага и голямо обезщетение. Адвокат Екимджиев предупреди, че е възможно хем влезлите в списъка да осъдят България, хем ЕК да ни заведе наказателна процедура, защото нарушаваме основни принципи - свобода на движение на капитали и услуги. Той определи списъка като разумна мярка за месец-два-три, но след това вече е станал "адиминистративен произвол", защото на мястото на списъка не е дошъл специален закон.

Какво трябваше да направи държавата?

Относно развоя с легалността на българския списък "Магнитски", адвокат Екимджиев беше категоричен, че "за цялата юридическа общност, която е запозната с принципите на европейското право", правовата държава не търпи ограничаването на основни права и свободи да става на база "някакъв странен административен акт". Позицията на юриста е, че държавата е трябвало да реагира бързо на американските санкции "Магнитски" – първоначално е било оправдано при липсата на парламент (45-тото Народно събрание приключи работа през май месец, 2021 година) служебното правителство да действа както е действало. След това обаче, когато вече е имало парламент, много бързо е трябвало да бъде направен специален закон: "Това трябваше да е първи неотложен приоритет".

Позицията на адвокат Екимджиев е, че законът е следвало да бъде синхронизиран с Европейската комисия, за да може чрез такъв закон да се постави по-бързо въпросът на ниво Европейски съюз, така че да бъде приет нов европейски регламент или нова европейска директива, очертаващи по-ясна рамка и даващи насоки какво се прави в случаи като този – наложени санкции от трета страна. Говорим хем да няма нарушаване на основни права в ЕС (например свобода на движение на капитали), хем да не се пренебрегват такива силни сигнали, касаещи корупция, от партньорска на ЕС държава като САЩ, обясни юристът.

"Самата Европейска комисия няма утвърден протокол и готовност", поясни адвокат Михаил Екимджиев относно мащабни санкции по закона "Магнитски", защото случаят с България е първият такъв в историята на ЕС като мащаб.

"Оптималният вариант беше ЕС да реагира преди нас. Но понеже европейската бюрокрация е по-тромава и от нашата, от нас се изискваше да приемем закон, който макар и неформално, да е съобразен с основни насоки, дадени от Брюксел и в същото време да настояваме за приемането на общ европейски регламент възможно най-скоро. Ние не направихме нито едното, нито другото – затова ще платим сериозни обезщетения за сметка на данъкоплатеца поради липсата на управленски опит и приоритизиране", обобщи адвокат Екимджиев. И напомни как дори в 47-то Народно събрание "депутатите две седмици се дърляха как да се влиза в Народното събрание (бел. ред. – темата със зеления сертификат), вместо да се занимават с по-важни неща, каквото например е приемането на такъв закон".

"Политиците взеха грешни решения в тарапаната", съгласи се адвокат Хаджигенов. "Нямаме правна основа, на която да налагаме такива неща", добави юристът, като подкрепи адвокат Екимджиев, че е трябвало да се направи бърз закон и тогава е щяло да има резултат. И подчерта, че американският закон "Магнитски" не е европейски законов инструмент, като напомни, че Европейският парламент започна обсъждане за европейски закон "Магнитски", но то не е приключило. Адвокат Хаджигенов обаче прогнозира, че сега Европейският парламент ще успее да прокара европейски закон "Магнитски". Това е начинът, добави той.

Според адвокат Хаджигенов, в България непрекъснато нарушаваме базови човешки права – "това не е заради Делян Пеевски или заради майка му".

"Дори в момента държавата се управлява от пиари, както последните 12 години при Борисов. Не професионалисти, не юристи, не специалисти в материята – пиари". Тази категорична оценка какво се случва даде адвокат Хаджигенов. Той беше дори по-язвителен към настоящата политическа ситуация: "Хора, които не са виждали съд през живота си, половината защитават спецсъдилищата, другата половина ги закриват. Те не са виждали съд! Това е все едно вие да не знаете буквите и да напишете статия. Чували сте – има букви, говори се, няма проблем, обаче не сте виждал буквите – не можете да пишете. Това е положението".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес