Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш синдик на фирма на Василев говорел пред ЕК за натиск в стил 90-те

23 февруари 2016, 12:30 часа • 9754 прочитания

"В тези срещи, участниците многократно обсъждаха развитието на производството по несъстоятелността върху КТБ и начина на разпределение, както и съдбата на активите в банката. Всичко това се извършва от политическия и икономически кръг, близък до партията ДПС, които използват влиянието си в ключови области и най-вече-съдебната система, Прокуратурата и ДАНС".

Това се казва в писмо, получено от Клуб Z, от Даниела Куцева - бивш временен синдик на Техноложкия център- Институт за микроелектроники (ТЦ-ИМЕ), една от фирмите на укриващия се в Сърбия банкер Цветан Василев. Писмото е изпратено като сигнал до Европейската комисия в Брюксел. Текстът е написан от първо лице, като в него се казва, че "заради оказания ми натиск и сплашване, извърших действия, с които изрично не съм съгласна". Actualno.com препубликува писмото, като не се ангажира с твърдения за истинността му.

"ДАНИЕЛА КУЦЕВА

Синдик от Министерството на правосъдието в Република България, в съответствие с № L.S.-04-462, публикувано и обнародвано в Държавен вестник на Р България от 29.06.2007 год.

В хода на моите действия, в качеството ми на синдик, съм станала свидетел на действията на фигури от българския политически елит, като съм виждала как се упражнява натиск върху съда и синдика по отношение на предприемането на определени процесуални действия по конкретни дела за несъстоятелност, с цел обслужване интересите на една определена партия в съдебния процес.

През 2014 год. бях назначена от Софийски градски съд /СГС/ на няколко юридически лица, които бяха от особен интерес за определени фигури от политическия елит в Република България.

Едно от тези дружества е Техноложки център-Институт за микроелектроники /ТЦМЕ/ (авторът така пише и по-надолу името на фирмата, б.р.), познат на публиката като един от субектите, контролиран от банкера Цветан Василев.

При поемането на това задължение, бях извикана от Председателя на СГС Владимира Янева, на която среща тя ми обясни, че посочената по-горе компания е особено важна за депутата Делян Пеевски. Поради тази причина всички мои действия в хода на процедурата по несъстоятелност трябваше да се предприемат, само, след изричните заповеди и инструкции, дадени от самия Делян Пеевски.

Стана ми ясно, че е на път да избухне публична война между Пеевски и мажоритарния собственик на КТБ-Цветан Василев.

Със започването на процедурата по несъстоятелност Пеевски искаше да поеме управлението върху ТЦМЕ, както и да причини значителни щети на Цветан Василев и КТБ.

Заради оказания ми натиск и сплашване, извърших действия, с които изрично не съм съгласна.

Ако не се съгласявах с исканията на Пеевски и Янева, ми се демонстрираше сила и агресивност на действащата държавна машина, която наказва непокорните.

И накрая, но не на последно място, трябва да спомена, че лично присъствах на срещата с Теодор Танев, изпълнителен директор на ТЦМЕ, Бисер Лазов (превърнал се в основен свидетел на прокуратурата срещу Цветан Василев, б.р.) и адв. Александър Ангелов, известен като адвоката на Делян Пеевски. Целта на срещата беше да се обсъдят различните варианти за източване на активите на дружеството и придобиване на други фирми, контролирани от Цветан Василев. На тази среща бяха обсъдени и възможните действия, свързани с промените в борда на директорите на БТК и надзорния съвет, като тези методи, мога да ги определя, единствено с методите, използвани през 90-те години.

В тези срещи, участниците многократно обсъждаха развитието на производството по несъстоятелността върху КТБ и начина на разпределение, както и съдбата на активите в банката.

Всичко това се извършва от политическия и икономически кръг, близък до партията ДПС, които използват влиянието си в ключови области и най-вече-съдебната система, Прокуратурата и ДАНС."

Като цяло Европейската комисия има ограничени възможности да реагира по получени жалби и сигнали. ЕК може да действа, ако открие евентуално нарушение на правото на ЕС или за такова ѝ бъде съобщено с жалба. Тогава Комисията се опитва да разреши проблема със засегнатата страна членка "чрез структуриран диалог". Това е процес, който включва редица процедури, включващи пращане на уведомително писмо с искане на становище от правителството на съответната държавата. Ако няма отговор от правителството, следва допълнително писане на мотиви за становището на Комисията, а чак след това сезиране на Съда на ЕС.

Ръководителят на Представителството на Европейската комисия у нас Огнян Златев обяснява, че е честа практика сигнали да се пишат директно до Брюксел и да не минават през българското представителство. "Най-отговорно ви казвам, че през нас не са минавали подобни сигнали", каза той във връзка с писмото на Даниела Кужева. Той поясни, че повечето хора, които сезират ЕК за нещо, предпочитат да пишат направо до Брюксел. В София се научава за малка част от тези сигнали.

С искане за коментар от Клуб Z дали това са нейни изявления до ЕК, бившият синдик Куцева нито потвърди, нито отрече. "В болнични съм, нямам интернет - не знам какво се пише. Не ме интересува Ченалова. Нямам представа за какво говорите", заяви тя. Куцева също така отказа да отговори дали е писала сигнал до Комисията за случилото се през 2014 г., фалита на КТБ и споровете около другите дружества, свързани с бившия вече тандем Василев-Пеевски.

Припомняме, че Даниела Куцева бе заличена от списъците на Министерството на правосъдието от правосъдния министър Христо Иванов заради "редица нарушения и превишаване на права" около ТЦ-ИМЕ АД. Това стана след проверка Инспектората на министъра по Закона за съдебната власт, започнала след сигнал на член на управителното тяло на ТЦ-ИМЕ АД срещу Куцева в качеството ѝ на временен синдик, назначен от Софийски градски съд (СГС). Сред нарушенията беше и крайно неизгодният едногодишен договор за охрана на офиса на дружеството с охранителната фирма „Делта гард" ООД за 25 000 лв. на месец, станала известна от предишен случай на превишаване на права от временен синдик по същата схема. Договорът дори е бил сключен ден преди Куцева да стане синдик.

Изпратено писмо до Европейската комисия има и от бившия съдия от СГС Румяна Ченалова. Пред изданието Ченалова заяви, че си спомня Куцева, че я е назначавала за синдик по производства по несъстоятелност и че Куцева била добър юрист. Тя разпозна част от изявлението си и сподели, че то е пратено до Брюксел преди ареста ѝ на 15 април 2015 г. и дори свърза писмото с причините за последвалите "случки" с нея. 

"РУМЯНА ЧЕНАЛОВА

Бивш съдия от Софийски градски съд, водила знакови дела, проговорила за корупцията в съдебната система и прократурата след излизането на записи с раговори между нея и председателят на СГС Владимира Янева станали известни като "Яневагейт".

С настоящето изложение целта ми е да илюстрирам определени факти и събития в съществуващата действителност, съществуващите проблеми в социалния живот на Република България и най-вече в съдебната система.

Наясно съм с рисковете, които поемам с това мое становище, но също така съм наясно, че истината трябва да се каже своевремонно. Всичко останало е лицемерие и страх.

Научих лично от бившия председател на Софийски градски съд Владимира Янева, че членове на ВСС се одобряват предварително от Правителството и Главния прокурор.

Решенията на ВСС са изключително повлияни от позициите на Главния прокурор и на Председателя на Върховния административен съд - Георги Колев. Нещо повече, някои заседания на ВСС показват тенденция да се запази формалност при вземането на решения, което сериозно засяга права на конкретни магистрати и магистратската общност като цяло.

Гласуването във ВСС е предопределено от съществуването на две основни групи в съвета: тази на съюза на съдиите и тази, около Главния прокурор.

Различен бе подходът на ВСС относно предложението на Главния прокурор за отстраняването от длъжност на Председателя на Софийски градски съд. На първо място Главният прокурор е информирал съдия Янева за предстоящите действия на ВСС. Още повече, че предложението е базирано по повод даден вече ход на наказателно производство, което третира действия по разследването, които действия не могат да бъдат предприети от служители в съдебната система.

Считам, че всички действия, предприети от ВСС, са предварително уговорени между Янева, Георги Колев и Главния прокурор.

С отстраняването на председателя на СГС се създава впечатление, че ВСС действа безкомпромисно и еднакво за всички. Истинската цел тук обаче е делото „Червей“, по което Янева е обвиняема. С това се цели и отклоняване на вниманието на обществото от него.

Посочената по-горе информация е само миниатюрен фрагмент от многобройните примери за безпринципните позиции на ВСС при вземането на решения, което е показател за крайните селективни позиции.

Основната причина за това се корени в очевидната зависимост на ВСС към политическата конюнктура и поведение, което се определя от Главния прокурор и Председателя на Върховния административен съд. Техните интереси не са лични по своя характер, но са в съответствие с интересите на икономическата олигархия или техни представители.

Във връзка с това, ще се позова на думи, казани ми лично от Председателя на СГС Владимира Янева, за системни срещи между Главния прокурор, председателят на Върховния административен съд и депутата Делян Пеевски. Тези срещи са свързани с определени назначения и вземане на решения относно конкретни случаи.

(Дотук Румяна Ченалова казва, че ясно си спомня, че това са нейни думи. Понеже е писала много сигнали, които не пази вкъщи по обясними причини, за последващите изречения тя заявява, че не си спомня и ще провери дали са от сигналите ѝ до ЕК, б.р.)

Такива са случаите, известни като КТБ, ТВ7, ТЦМЕ и други.

Тук Председателят на СГС е използвала зависимостта на съдиите, на които са били разпределени тези случаи.

В случая, известен като КТБ, очевидно е имало предварителна потготовка, относно започването на процедурата по несъстоятелност, както и датата на подаване на това искане.

Научих от Янева, че всичко това е направено в интерес на Пеевски, чиято цел е била да закупи активите на банката, чрез по-нататъшното изпълнение на процедурата по несъстоятелност въру банката. А започването на наказателното производство е издействано под егидата на Главния прокурор, с цел реализация плана на Пеевски.

От практическа гледна точка, целта на Пеевски е била да придобие контрол, чрез посредничеството на Председателя на СГС, върху разпределението на съдебните дела, с цел финансово облагодетестване.

Eдна от основните му цели е да сложи ръка върху фирмите, близки до Цветан Василев, включително и да поеме управлението им.

Срастването на съдебната система с политическите органи е очевидна. Използвани са различни методи за контрол и репресии срещу потенциални източници на информация, насочени към дискедитирането им.

Днес, за съжаление, чрез съдебни постановления, се определят новите собственици на големите търговски предприятия и техните активи.

Всичко това може да се определи като злокобно и страшно, тъй като се случва с подкрепата на Главния."

Правописът е на авторите.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес