Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асен Василев разпореди проверка в БАБХ за договора за "златния гьол"

28 юни 2022, 16:31 часа • 3331 прочитания

Финансовият министър Асен Василев разпореди проверка в БАБХ за договора за "златния гьол", съобщават на страницата си във Фейсбук от Антикорупционния фонд (АКФ). Ето какво пише в съобщението:

"Вчера стана ясно, че финансовият министър Асен Василев е разпоредил на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) да започне проверка на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) заради договора за „Златната локва“. Проверката е разпоредена по сигнал на депутата от ДБ Ивайло Мирчев. 

Припомняме, че още през октомври 2019 година от АКФ изпратихме два сигнала - до АДФИ и прокуратурата - заради противозаконното възлагане на дейностите по дезинфекция и събиране на държавни такси на ГКПП Капитан Андреево от БАБХ на частното дружество „П.Ф.С. ЕООД“. Търговският регистър разкрива, че от 2013 до 2019 „П.Ф.С. ЕООД“ е спечелило над 33 милиона лева от тази доходоносна дейност.

През 2020 АДФИ ни върна отговор, че ще насрочи проверка „при наличие на административен капацитет.“ До юни 2022 Агенцията не успя да намери такъв.

През септември 2020 прокуратурата пък отказа да образува досъдебно производство по сигнала ни за Златната локва, като прокурорът прецени, че „не са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер“.

В началото на 2021 подадохме жалба срещу отказа на Софийска градска прокуратура да започне досъдебно производство https://acf.bg/bg/akf-obzhalvame-otkaza-na-prokuraturat/

През април 2021 Апелативна прокуратура – София отмени постановлението на прокурора от СГП и върна преписката за извършване на допълнителна проверка. https://acf.bg/bg/sled-zhalba-na-akf-apelativnata-prokur/

Не е ясно дали тази допълнителна проверка е започната от СГП и на какъв етап се намира.

Настояваме резултатите от проверката на АДФИ да бъдат публично оповестени поради големия обществен интерес и данните за сериозни нарушения на закона в случая „Златната локва“."

Припомняме, че скандалът със странното партньорство между БАБХ и "Пи. Еф. Си." избухна през март 2013 г. Тогава частната фирма бе избрана с експресен и почти апокрифен конкурс, в който срокът за подаване на оферти бе 7 дни. Процедурата бе пусната в последните дни на кабинета "Борисов". Заради избуялите съмнения за корупция служебното правителство на Марин Райков прекрати или по-точно замрази контракта. Прокуратурата започна проверка за престъпление, но бързо се произнесе, че не вижда нередности. Все пак не се мина без "жертви" - тогавашният шеф на БАБХ Йордан Войнов бе уволнен. Междувременно в Турция избухна шапна епидемия и през 2014 г. новият шеф на БАБХ Пламен Моллов "назначи" отново "Пи. Еф. Си." да събира такса "обеззаразяване".

6 години по-късно, пред 2019-а, "златният гьол" продължава да работи с пълна пара - всяко влизащо от Турция МПС минава за обеззаразяване през пръскалката, като плаща за "услугата". Леките коли например дават по 5 лева, а камионите и автобусите - в пъти повече. Таксата е държавна и би трябвало да се администрира от БАБХ, но на практика се събира от частна фирма, която получава за това комисиона.

В средата на 2021 г. НАП запорира парите в брой на фирмата, собственик на съоръженията за дезинфекция на така наречения "Златен гьол" на границата с Турция. Очаква се ревизията, на която е подложена фирмата, да констатира задължения в особено голям размер, каза тогава говорителят на НАП Росен Бъчваров. От фирмата коментираха случило се като държавен произвол. 10 са съставените актове на дружеството. Те са по наредбата за касовите апарати и за други нарушения.

Още: Има ли чадър за десетки милиони по договор за дезинфекция на границата? (ВИДЕО)

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес