Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арестуваните от МВР са си играли на "лошото ченге и додброто ченге"

28 юни 2020, 12:00 часа • 5601 прочитания

Служителите на висши ръководни длъжности, които бяха установени в корупционна схема, са подведени под наказателна отговорност. Това стана ясно от брифинг по темата, проведен в Прокуратурата на Република България. И 4-те лица, взели участие в организираната престъпна група, могат да бъдат осъдени на затвор за срок от 3 години до 10 години, глоба и лишаване от права. Целта на групата е била искане и получаване на подкупи. Началникът на Отдел за противодействие на наркотрафика в ГДБОП е хванат на местопрестъплението. В хода на разследването е установено, че на 12.06.20 г. той е поискал подкуп и на 26.06.20 г. е бил заловен с част от поисканата сума, за което му е повдигнато обвинение. За другите 2 лица ще бъде поискана за мярка за неотклонение - постоянен арест. Четвъртият участник е на свобода срещу гаранция от 5 000 лева.

"Недопустимо е държавни служители, и то на висши длъжности, да ползват служебната си позиция и да подкрепят нечия престъпна дейност. Още по-силно е това, когато се отнася за държавни служители именно от правосъдната сфера", посочват от прокуратурата. За реализиране на плановете си години наред обвиняемите са осъществявали сътрудничеството с чуждестранните си колеги. 3-ма от общо 4-мата участници са от системата на МВР, а последният е играел ролята на касиер-счетоводител. Това е била служителка - разузнавач от първа степен към Главна дирекция "Национална полиция". Нейната роля е била на посредник при получаване на паричните суми.

Групата се е занимавала с няколко основни дейности. Първо, е получавала подкупи от групировки по наркоразпространение и наркотрафик, с оглед да бъде осигурена протекция или така нареченият "чадър". Втората им задача е била получаване на подкупи с цел неутрализиране на конкуренти в незаконния наркопазар в страната. В общи линии, единият е създавал проблеми на наркотрафикантите, а другият се срещал с тях и им е искал подкуп, за да им осигури подкрепа. След като за взимали парите, е започвало образуване на оперативни дела и преписки срещу лица. Третата дейност на групата е била предоставяне на предварителна изпреварваща информация за предстоящи специализирани операции по отношение наркотрафика в и извън страната.

Началникът на Отдел за противодействие на наркотрафика в ГДБОП е искал суми от 5 000 лева до 10 000 лева. Същият срещу заплащане е получавал информация кога, къде и как да се укрие, за да не бъде задържан. Двамата висши държавни служители са си играели на "доброто ченге и лошото ченге", като са демонстрирали неразбираемост и конфликти между себе си пред лицата. Целта е била единият да изготвя преписки, а другият да им предоставя подкрепа и информация, пак срещу заплащане. Използвали са преки телефони и интернет приложения за комуникация с наркотрафикантите. Всички са били с ясното съзнание, че покровителстват канал за трафик на наркотици от България за Европа.

Началникът на Отдел за противодействие на наркотрафика в ГДБОП е бил заловен в гъста местност в ЖК "Захарна фабрика". Мястото за предаване на подкупите е било определено от самия него. Даващият подкупа е трябвало да предаде 10 000 лева, но той е носил само част от сумата. Указано му е било и двамата да не носят със себе си мобилни телефони, за да не бъдат проследени. Главен комисар Стефан Банков, директор "Вътрешна сигурност" в МВР, определи операцията като "безпрецедентна за България през последните години", а поведението на участниците в престъпната група - като "изключително нагло и арогантно". Предполага се, че групата е действала и през 2014 г. На колегите си не са оказвали пряк натиск, с цел да се реализират плановете им, но са го правели под формата на манипулативно заблуждение.

Повече по случая вижте - ТУК.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес