Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ало измамници" прибраха 12 500 лв. с обещание за 50 лв. добавка към пенсията

13 януари 2018, 14:00 часа • 2722 прочитания

Малко под 13 000 лева е дала на телефонни измамници 76-годишна жена от Шумен вчера, след като била уговорена от непознат да съдейства за „задържане на измамници“. При успешна операция й била обещана доживотна седмична добавка към пенсията в размер на 50 лева.

Звъннали й първо на домашния телефон и казали, че дъщеря й е пострадала в катастрофа и трябват пари за лечение. Тя разбрала, че е измама. Последвало второ обаждане, съобщават от ОДМВР Шумен. Мъж се представил за полицай и помолил да съдейства да заловят измамниците. Поискал й номера на мобилния телефон, за да контролира и да ръководи операцията. Забранил й да се обажда на близки, за да не се провали акцията. Жената имала малко над 1500 лева у дома. Казали й да ги сложи в торба и да ги остави до гараж пред дома й и веднага да се прибере. Щели да й звъннат като приключи задържането, за да върнат парите.

Жената поставила в торба парите и ги оставила на уговореното място. Звъннали й втори път. Казали, че има още измамници на свобода, и трябват още пари. Питали я дали има. Тя наела кола и отишла до съседно село. Взела всички семейни спестявания. Не се обадила на никого от близките си. След като се прибрала , й се обадили по телефона и я питали дали е готова и колко лева има. След като казала, че има малко над 11 000 лева, но се колебае дали да ги остави, измамниците й казали, че акцията се провежда със знанието на кмета. Обещал при успешна операция гражданинът, който е съдействал, да получи доживотна надбавка в размер на 50 лева към пенсията. Жената повярвала. Оставила парите в торба до гаража и според указанията на непознатите, които се представят за полицаи се скрила в банята и зачакала да свърши операцията по залавяне на измамниците. По-късно разбрала, че е измамена.

Молим отново да разкажете на вашите близки, възрастни родители, баби и дядовци да не се доверяват на непознати по телефона. Ако някой им иска пари по телефона да знаят, че със сигурност са попаднали в измамна схема. Обяснете им веднага да затворят телефона. Да ви потърсят, но да ви наберат САМО след като чуят знак „свободно“ в слушалката. Ако не успеят да се свържат с вас, да позвънят на 112, и да съобщят. Но пак само след като чуят знак свободно, защото иначе отново говорят с измамниците…

В последните измамни схеми измамниците действат по следния начин. Звънят на стационарен телефон. Използват стар сценарий за телефона измама, най- често, че близък е пострадал в птп и са нужни пари за лечение. Тъй като хората вече са запознати с този сценарий казват по телефона , че това е измама и затварят. Малко след това на стационарния телефон звъни отново непознат. Казва, че е от полицията / лейтенант, генерал, комисар, инспектор с произволно име/. Обяснява, че в града действа група от измамници, част от които са задържани. В задържаните имало тефтер с номера на потенциални жертви, межди които е и този номер. Мъжът или жената разказват, че преди малко са се опитали да ги измамят и разказват как е протекъл разговора. Измамниците умело използват ситуацията и започват да разпитват потенциалните си жертви. Когато разберат нагласата им да съдействат „ на полицията“ им казват да съберат всички пари и ценности на едно място. Уговарят ги да дадат номера на мобилния си телефон, за да „ръководят операцията по задържането“. В разговора хората казват на кой адрес живеят. „Полицаят“ казва да чака инструкции като му дойде времето. Затваря телефона.

Следва трето обаждане в което тези от пт първия разговор стават нагли и брутални- започват за заплашват, че ако не им бъдат предаде исканите пари, ще отидат в дома им и ще им нарежат уши, ръце, крака. В четвърто обаждане, вече на мобилния телефон звъни „полицаят“. Двете линии вече са заети и контролът на измамниците е на мобилния и на стационарния телефон. „Полицаят“ дава инструкции да се предадат исканите пари, за да могат измамниците да бъдат задържани на място. Условията са да се сложат пари и ценности в торба, да се хвърлят през терасата или торбата да се остави пред входната врата на жилището. Веднага след това мъжът или жената трябва да влязат в дома си, да заключат и да затворят прозорците и да се скрият в баня, тоалетна или друга по-вътрешна стая, за да не пострадат ако се наложи да се стреля по измамниците при задържането им.

Така измамниците пращат мулетата там, като в това време не позволяват на хората да затворят телефона. Освен това им обещават доживотна седмична награда към пенсията в размер на 50 лева, осигурена от кмета. С идеята, че помагат на полицията, хората поставят в торби всичките си пари и спестявания, оставят ги и се прибират….След това хората разбират, че са измамени. Не може да даде описание на човек, на който е предала парите, не е видяла и кой ги взема, няма никакво описание на мулето. Не знае и дали е бил с автомобил… А мулетата се наемат по обяви – за търсене работа, за продажба на автомобили и др.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес