Нови висококачествени изображения на Плутон, изпратени от космическата сонда "Нови хоризонти" (New Horizons), демонстрират огромното разнообразие от ландшафти на повърхността на планетата, пише НАСА.
На 5 септември космическият кораб започна дълго и огромно по обем предаване на данните, получени по време на своето далечно пътешествие в покрайнините на Слънчевата система.
"Плутон ни демонстрира разнообразие от форми на релефа и сложни процеси – казва главният изследовател на мисията "Нови хоризонти" Алън Стърн от Югозападния изследователски институт (SwRI).
Сондата "Нови хоризонти" е изпратена на 19 януари 2006 година. Основната ѝ цел беше изследването на Плутон и неговите спътници – Харон, Никта и Хидра. Апаратът премина на минимално разстояние 12 500 км покрай Плутон през юли 2015 година и предаде на Земята серия уникални снимки и информация, които за първи път позволиха подробно да се изучи Плутон.
Специалистите от мисията "Нови хоризонти" отбелязват, че 95% от данните, получени от сондата, все още се съхраняват в нейната памет. На 5 септември започна процесът по тяхното получаване на Земята, който ще завърши след около година.