Последните изследвания на данни от телескопа Hubble показват, че две от луните на Плутон – Никта и Хидра, се клатушкат в непредвидим хаос.
“Hubble обрисува нова картина на Плутон и луните му, разкривайки космически танц с хаотичен ритъм“, казва Джон Грънсфелд, помощник директор на научния директорат на NASA във Вашингтон.
„Когато сондата New Horizons прелети край системата Плутон през юли, ще имаме шанса да видим как изглеждат тези луни отблизо и лично“.
Луните се клатушкат, тъй като се намират в гравитационно поле, което се променя постоянно. Промяната се причинява от двойната планетна система на Плутон и Харон, които се въртят една срещу друга. Плутон и Харон се наричат двойна планета, защото имат общ гравитационен център, който се намира в пространството между двете небесни тела. Тези променящи се гравитационни полета превръщат луните в акробати. Ефектът се подсилва от формата на спътниците, която е по-скоро елипсовидна, а не кръгла. Учените смятат, че вероятно другите две луни на Плутон – Цербер и Стикс, също са в подобна ситуация.
Данните на Hubble разкриват още, че луната Цербер е тъмна като въглен, докато другите замръзнали луни са ярки като пясък. Имало е предвиждания, че прахът, издухан от спътниците при метеоритни сблъсъци ще покрие всички луни, придавайки на повърхността им еднакъв външен вид, затова цветът на Цербер е изненада.
Размириците в системата на Плутон предлагат поглед върху поведението на небесните тела, обикалящи около двойни планети. Предполага се, че луните на Плутон са се формирали при сблъсък между планетата-джудже и тела със сходен размер в миналото на Слънчевата система.