Документи, с които EURACTIV България твърди, че разполага, свидетелстват за опасенията на държавната газова компания "Булгаргаз", че заинтересовани среди се стремят да я уязвят финансово, поставяйки в опасност договора между България и Азербайджан за внос от 1 милиард кубически метра годишно. Според медията, зад този натиск стои Русия, която се стреми да действа чрез нови играчи, които да имат добри позиции пред новото правителство.
Съгласно информацията на EURACTIV, на 21 декември "Булгаргаз" сезира ДАНС. Причината - опасения, че в нарушение на търговската тайна, заинтересовани среди оповестяват конфиденциална информация от договора ѝ с Azerbaijan Gas Supply Company (AGSC) от 2013 г. Това дава право на Азербайджан да прекрати договори си с "Булгаргаз", който е изключително изгоден за България. Отделно съществува риск България да загуби банковата гаранция от 73 милиона долара, което би поставила държавната фирма в изключително тежко положение, смятат от държавната компания.
Също така, "Булгаргаз" сезира ДАНС, защото Българска газова асоциация (БГА) оповестява информация по договорите, което може да уязви сериозно държавната компания. България чака газ и инвестиции от Азербайджан
В материала, чийто основен автор е Георги Готев, се подчертава, че в ръководството на БГА има ръководители на "Булгаргаз" отпреди 2015 г. Новият заместник-министър на енергетиката Ива Петрова е сред учредителите на БГА. А новият министър на енергетиката Александър Николов, преди да стане зам.-министър на енергетиката в служебния кабинет през май 2021 г., е работил във фирма на Цветелина Бориславова, което самата тя не отрича. Проектът за газова централа с мощност 1 ГВт, на стойност един милиард евро, предложен в българския План за възстановяване, се свързва с нейното име. Новият енергиен министър се притесни от липсата на по-евтин азерски газ и от ТЕЦ-а на Доган
Подобна централа би изисквала България да увеличи сегашните си газови доставки, които са 3 милиарда кубически метра газ годишно, с 1/3. Без диверсификация на газовите доставки, това би било в полза на интересите на "Газпром". Радев: Партньорството с Азербайджан укрепва енергийната сигурност на България и ЕС
Като компания, която притежава дългосрочни договори, "Булгаргаз" през тази година е в по-изгодна позиция от фирмите, които търгуват на спотовия пазар или миналата година успяха да внесат малки количества американски втечнен газ, който тогава беше евтин, но след като тази година цените полудяха в цяла Европа, е много скъп. Цените, на които Булгаргаз продава на пазара у нас, са 30-40% по-ниски от тези на европейските пазари, благодарение на дългосрочните договори с "Газпром" и на това, че внесе газ от Азербайджан по алтернативни маршрути (тъй като газопроводът Стара Загора-Комотини не е завършен). Ако "Булгаргаз" падне, азерският газ ще премине в други ръце, но и цените няма да са същите.
Радев говори с президента на Азербайджан специално и заради газа
EURACTIV казва, че е попитала "Булгаргаз" дали след писмото им до ДАНС, подписано от петимата членове на Съвета на директорите, е последвала реакция от институциите. В отговор, получен късно в понеделник (27 декември), "Булгаргаз" пише, че такъв все още не е получен, но се очаква.
"Булгаргаз" коментира, че "отделни хора, извън правителството и групата на БЕХ", цитират поверителна информация от договора с Азербайджан в блогове и в лобистка кореспонденция, което предизвиква изключително острата реакция на Баку. Според "Булгаргаз", Азербайджан очаква да бъде информирана за разследването на изтеклата информация, както и за предприетите съдебни действия срещу лицата, вредящи на интересите на страните по договора.
ОЩЕ:
Георги Кадиев посочи решението си за енергийните проблеми в България