Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Стоянов с ценни съвети какво да правим при рефлукс

02 август 2023, 13:41 часа

Случвало ли ви се е да имате киселини след като се нахраните или ако сте в легнало положение? Оказва се, почти всеки човек ги изпитва поне веднъж месечно, което обикновено не подсказва за някакъв проблем с храносмилателната система. Ако обаче ви се случва по-често, то днешният епизод „Club здраве“ ще ви е от полза.

Рефлуксът най-просто казано представлява връщане на храната от стомаха към хранопровода. „Той може да бъде объркан с остър миокарден инфаркт в най-лошия случай. Винаги, когато имаме симптоми на рефлукс или гастрит, трябва да мислим и за здравето на сърцето“, предупреждава днешният гост на Радина Василева - д-р Димитър Стоянов, гастроентеролог в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести в УМБАЛ „Александровска“.

Какъв е основният механизъм на гастроезофагеалната болест

Когато се нахраним и храната вече навлезе в стомаха, се отделя киселина, с чиято помощ консумираното да може да бъде смляно. Мускултият пръстен - долният езофагиален сфинктер, се намира между хранопровода и стомаха. Той се затваря в моментите, в които киселиноста се повиши и това пречи на храната да се качва обратно към хранопровода. Редица причини, сред които консумация на определени храни, алкохол, тютюнопушене, медикаменти, физическа дейност, могат да причинят неговото отпускане и тогава да усетим симптомите на рефлукс.

„От алкохола виното и бирата повишават киселиността най-много, а от храните – какаото и ментата. Има лекарства, сред които и нестероидните противовъзпалителните медикаменти, които също водят до появата на неприятните симптоми“, разяснява д-р Стоянов.

Кои са рисковите групи пациенти; кои са съвременните методики за диагностика и справяне с рефлукса вижте във видеото тук:

 

Радина Василева
Радина Василева Отговорен редактор
Новините днес