Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земята е преживяла най-топлия си януари, откакто се правят измервания

14 февруари 2020, 08:51 часа • 1896 прочитания

Миналият месец беше най-горещият януари, откакто се правят измервания на земните и океанските повърхности в света, като средните температури надвишават всички от последните 141 години, съхранявани от Националната океанска и атмосферна администрация (НОАА). Това пише британският вестник The Guardian, цитиран от агенция "Фокус".

Рекордните температури през януари следват изключително топлатa 2019 г., която от началото на надеждни измервания е класирана като втората най-гореща година на повърхността на планетата. Изминалите пет години и изминалото десетилетие са най-горещите за 150 години назад, което е индикация за посоката и темпа на развитие на климатичната криза.

Според НОАА средната глобална температура на сушата и океана през миналия месец е била с 1.14°С над средната за 20-ти век. Това измерване незначително надмина предишния рекорд за януари, поставен през 2016 г. 

Необичайно затопляне е регистрирано в голяма част от Русия, Скандинавия и Източна Канада, където температурите са били с невероятните 5°С по-високи над средните или дори по-високи. Шведският град Йоребро достигна 10.3°С, най-високата температура от 1858 г. насам, докато Бостън преживя най-горещия си януарски ден до 23°С. 

Междувременно Антарктида започна февруари с няколко температурни скока. Южният полярен континент премина 20°С за първи път в своята история на 9 февруари, след поредния предишен връх от 18.3 C само три дни преди това. Учените нарекоха показанията на термометрите „невероятни и ненормални“.

НОАА заяви, че четирите най-топли месеца януари са настъпили от 2016 г. насам, докато 10-те най-топли януари се отбелязват от 2002 г.

Припомняме, че световните правителства се споразумяха през 2015 г. да задържат глобалното повишаване на температурата до под 2°С, в сравнение с прединдустриалната ера, за да се предотврати катастрофалното наводнение, несигурността на храните, топлинните вълни и масовото разселване на хората.

Въпреки това емисиите от затопляне на планетата от човешката дейност не показват никакъв признак на спад, камо ли за дълбоките съкращения, необходими за постигане на целта на 2C и справяне с климатичната криза. Според учените светът трябва да намали наполовина своите вредни емисии до 2030 г., за да има всякакъв шанс да избегне катастрофални промени на климата.

Още по темата за глобалното затопляне ще откриете в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес