Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вулканите се оказали спасители на планетата

30 април 2016, 11:39 часа • 2825 прочитания

След като учени стигнаха до заключението, че вулканите са разрушили античния свят, сега климатолози от Тексаския университет в Остин са установили, че вулканичната активност, предизвикана от движението на тектонските плочи, може да е отговорна за смяната на топлия климат с по-хладен в продължение на десетки и стотици милиони години през по-голямата част от историята на Земята.

Резултатите от изследването са публикувани в изданието Science.

Учените се интересували от отговора на въпроса, защо климатът на Земята постоянно се колебае между ледникови периоди и затопляния, когато дори в полярните региони е отсъствал лед.

В своето изследване климатолозите изучили дългосрочните климатични изменения, а също и геоложките фактори, които може да са свързани с него.

Учените са открили, че глобалното затопляне, което е имало място през последните 720 милиона години, е съвпаднало с мащабни изригвания на вулкани по активните континентални покрайнини. И обратно – когато вулканичните вериги са били по-малко активни, това е водило до захлаждане на климата.

Вулканичните вериги на континентални покрайнини – такива като Андите, се образуват, когато две тектонски плочи се сблъскват помежду си, в резултат на което едната от тях се спуска под другата, образувайки зона на субдукция.

Когато това се случва, магмата се смесва с въглерода, съдържащ се в земната кора, което води до образуването на въглероден диоксид. Последният се изхвърля в атмосферата на Земята при изригвания.

За да установят връзка между колебанията на климата и вулканичната активност, учените се възползвали от 200 публикувани изследвания, както и от свои собствени полеви проучвания, което позволило да се реконструира историята на вулканичните изригвания за последния милиард години.

Били изучени обширни области с утаечни породи близо до вулканичните дъги. По-конкретно палеоклиматолозите определили възрастта на кристализацията на минерала циркон, който има магмен произход.

Общо са анализирани 12 000 зърна циркон от образци, събрани по цялото земно кълбо.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес