Бойните действия са подобрили качеството на въздуха, като са намалили атмосферните емисии в Близкия изток – до този парадоксален извод са стигнали служителите на базираното в Германия Общество за научни изследвания "Макс Планк" по резултатите от изучаването на спътникови данни.
Както съобщава Reuters, заедно с ръста на смъртността и миграцията на населението на Близкия изток в последните пет години учените са отбелязали в някои зони подобрение на климата. По-конкретно под наблюдението на учените попаднали Кайро, Дамаск, Техеран и Багдад, във въздуха на които били отбелязани положителни тенденции.
Появата на чистия въздух се обяснява просто – зоните на конфликти се напускат от милиони хора, прекратява се стопанската дейност, снижава се потреблението на енергия и съответно – количеството на емисии в атмосферата.
"Видяхме от Космоса как икономическите, геополитическите и социалните фактори силно влияят на качеството на въздуха", пояснява проф. Йос Лилиевелд от "Макс Планк". По думите на учения връзката между глобалните сътресения и подобряването на екологията се проследява отдавна.
"Например в Гърция, когато започна икономическата криза там през 2008 година, тенденцията към снижаване (на замърсяването на въздуха) беше впечатляваща – с около 50%. В Сирия и Египет от 2011 година има снижаване. В Ирак хората бягаха, въздухът се възстановяваше, а в Йордания и Ливан, където отиваха те, замърсяването започваше да расте", разказва професорът.
Според Лилиевелд по-детайлно изучаване на ситуацията от Космоса ще позволи да се уточни какви територии днес действително се нуждаят от "екологична помощ".