Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топенето на ледовете на Арктика ще счупи рекорда от 2012 г.

22 април 2016, 19:33 часа • 7787 прочитания

Текущите темпове за съкращаване на площта на ледовете в Арктика говорят, че тази година ни очаква нов рекорд по топене на арктичната полярна шапка през лятото, който ще надмине показателите от 2012 година, съобщава пресслужбата на центъра Хелмхолц по изучаване на полюсите и океаните.

"В много региони на Арктика ледът тази зима, отличаващ се с много топъл характер, се формира изключително бавно. Ако сравним текущата карта на дебелината на ледовете с това, каква е била тя през 2012 година, то ще забележим, че ледът днес се намира в приблизително същото състояние, както и през пролетта преди четири години. В някои места ледът дори е по-тънък", казва Марсел Николаус от центъра Хелмхолц в Бремерхафен (Германия).

Николаус и колегите му стигнали до този извод след анализ на данни, събрани с помощта на спътника CyroSat-2 от орбита, от шамандури в Арктика и измервания, проведени на сушата и във водата край остров Шпицберген. Както показал този мониторинг, температурите през февруари на Шпицберген и в редица други региони на Арктика са били с 8 градуса по Целзий над нормата.

Високите температури на въздуха, както разказва Николаус, са повлияли на ледовете по неочакван начин. Въпреки прогнозите на НАСА те са били прекалено близки до това да разтопят новите запаси лед и сняг на повърхността на ледената шапка, но са били достатъчни за съществено забавяне на ръста на новите ледове и възстановяването на полярните ледници след миналото лято, когато мащабите на топенето на ледовете едва не стигнали рекорда от 2012 г.

"Например обичайно дебелината на ледовете в морето северно от Аляска е 1,5 метра, а сега нашите колеги от САЩ съобщават, че текущата дебелина не превишава и метър. Такъв тънък лед няма да се поддържа дълго под лятното арктическо Слънце", добавя климатологът Щефан Хендрикс.

Засега учените нямат еднозначни прогнози за това, което ще се случи през лятото – както отбелязват те, всичко ще зависи от времето и краткосрочните му колебания. И все пак те прогнозират надминаване на рекорда от 2012 година, в случай че времето като цяло бъде неблагоприятно за арктичните ледове.

Във всеки случай, както подчертават учените, това лято по-скоро ще "занули" ръста в площта на ледовете на Арктика, който се е случил благодарение на сравнително студените зими през 2013 и 2014 година.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес