Глобалното затопляне неизбежно настъпва. Изследователи съобщиха, че от 1900 г. насам температурата на въздуха в Арктика е достигнала най-високи показатели.
От октомври 2014 г. до септември 2015 г. температурата се оказала с 1,3 градуса по Целзий над средните показатели.
Според годишния доклад на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) температурата на въздуха в Арктика е най-високата за последните 115 години. Подобни аномалии (температурата е превишила средногодишния показател с 1,3 градуса по Целзий) са наблюдавани за последен път през 1900 г.
Учените подчертават, че глобалното затопляне в Арктика протича два пъти по-бързо, отколкото в целия останал свят. В резултат това влияе и на целия световен климат. Изследователите отбелязват, че от началото на ХХ век средногодишната температура се е увеличила с 3 градуса по Целзий.
Едновременно с това продължава процесът по топене на ледниците. Територията на Гренландия през 2015 година за първи път от 2012 насам се е оголила до половината от своята територия. Измененията на климата допринасят за миграцията на моржовете и арктичните риби, които усвояват нови за себе си територии.
По-рано учените съобщиха за свързано с глобалното затопляне топене на ледниците на Еверест – за последните 40 години тяхната площ се е съкратила с 20%.