Ако целият свят потребява ресурсите с темповете на най-богатите страни в света, ще са необходими повече от три земни кълба, за да се справи с тях, твърди УНЦИЕФ, предава БГНЕС.
В публикуван днес доклад детският фонд на ООН сравнява глобалното въздействие върху околната среда на 39 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Сред показателите, които докладът взема предвид, са излагането на вредни замърсители, потреблението на ресурси, изхвърлянето на електронни отпадъци и националният принос към климатичната криза.
Испания, Ирландия и Португалия са начело на класацията, тъй като предлагат на децата си добра среда за живот и имат сравнително малък принос към глобалните екологични проблеми.
Междувременно Австралия, Белгия и Канада са сред най-богатите страни в света, за които се съобщава, че имат както сериозно въздействие върху глобалната околна среда, следователно и върху децата по света, така и върху децата в страната.
"Повечето богати държави не само не успяват да осигурят здравословна среда за децата в рамките на своите граници, но и допринасят за разрушаването на средата за децата в други части на света", заяви Гунила Олсон, директор на Службата за изследвания на УНИЦЕФ - Иноченти.
"В някои случаи сме свидетели на държави, които осигуряват относително здравословна среда за децата у дома, като същевременно са сред най-големите източници на замърсители, които разрушават детската среда в чужбина".
Световният океан започва да губи памет. Какво означава това? Четете ТУК.