Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скрити под водата. Подводни гори са два пъти по-големи от Индия

19 септември 2022, 11:22 часа • 11137 прочитания

Знаем много за най-големите наземни гори, разположени в Амазонка, Борнео, Конго и други части на света. Трудно е обаче да си представим, че под водата в океана има загадъчни гори, които са станали дом на много морски видове, пише Science Alert.

Край бреговата линия на Южна Африка се намира Голямата африканска морска гора, докато Австралия се гордее с Големия южен риф около южните си части. Но не само тук – учените смятат, че общата площ на океанските гори, скрити от човешките очи, е два пъти по-голяма от площта на Индия.

Подводните гори се състоят от много морски водорасли, които могат да достигнат десетки метри височина. Учените са изследвали редица подводни гори и са установили, че подобно на наземните гори те се състоят от различни видове – от по-големи до малки.

Едни от най-големите растения в подводните гори са гигантските водорасли и морският бамбук. Тези растения се състоят от пълни с газ структури, които работят като малки балони и им позволяват да създават огромни плаващи навеси.

Други представители на океанската гора разчитат на големи стъбла, които им позволяват да се задържат изправени. А в Големия южен риф в Австралия се срещат златни водорасли, които образуват своеобразен „килим“ на морското дъно.

В своето изследване учените се опитали да изчислят каква територия покриват океанските гори – трудна задача. Спътниците не могат да правят измервания на дълбочини, където се срещат подводни джунгли, така че учените трябвало да разчитат на хиляди различни записи и анализи.

В крайна сметка те успели да симулират подводното разпространение на океанските гори – оказало се, че общата им площ е между 6 и 7,2 милиона квадратни километра, което е повече от Амазонка и два пъти по-голямо от Индия.

По време на проучването учените успели също така да открият, че подводните гори са много по-продуктивни от бързорастящите култури като ориз и пшеница. Според предварителните оценки на изследователите океанските гори произвеждат от 2 до 11 пъти (в зависимост от района) повече биомаса на единица площ от тези култури.

Но океанските гори са не само загадъчни и красиви, но носят и ползи. Учените смятат, че цялата площ на подводните насаждения е в състояние да абсорбира същото количество въглероден диоксид като горите на Амазонка. В бъдеще учените се надяват да разберат как подводните гори могат да смекчат ефектите от изменението на климата и може би дори да помогнат за забавяне на глобалното затопляне.

Освен това учените виждат полза от тези подводни плантации за решаване на хранителната криза – темпът на растеж на горите в океана в бъдеще може да даде тласък на развитието на специални ферми за морски водорасли.

Учените са забелязали, че горите в океана са подложени на безпрецедентен стрес – 2400 гигатона парникови газове, които вече сме отделили, са погълнати от океана. Изследователите вече са забелязали, че край бреговете на Австралия, Канада и САЩ площите на морските гори постепенно се съкращават, което води до загуба на биоразнообразие.

В същото време топенето на морския лед и повишаването на температурите на водата в други региони показват, че в близко бъдеще там ще се разширят площите на морските гори. Учените са стигнали до извода, че именно тези морски обитатели ще играят ключова роля в решаването на климатичните проблеми в бъдеще.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Първата "тройна" Ла Ниня през този век прогнозират метеоролозите

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес