Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пустините се оказаха резервоари на въглероден диоксид

30 юли 2015, 13:03 часа • 17342 прочитания

Водоносните хоризонти под пустините задържат част от въглеродния диоксид, изхвърлен от промишлеността в атмосферата, смятат учени от Китайската академия на науките в статия, публикувана в Geophysical Research Letters.

Количеството на този парников газ под пустините вероятно вече превъзхожда това, което преминава през всички растения на Земята, уточнява съобщение на Американското геофизично общество.

Според оценките около 40% от въглеродния диоксид, произвеждан от промишлеността, остава в атмосферата. Още 30% отиват в океана. Останалите се задържат от растенията, но вероятно не от всички, защото известна част от въглеродния диоксид не се връща в атмосферата.

Глобалният баланс на въглероден диоксид не се изравнява, затова учените се опитват да разберат къде отива останалият обем от този парников газ.

Учените от Китайската академия на науките под ръководството на биохимика Ян Лий изучили състава и възрастта на водата от водоносните хоризонти на пустинята в Китай и смятат, че този въглероден диоксид се задържа именно там.

За това зопринася развитата иригация. Учените са на мнение, че въглеродният диоксид от атмосферата се поглъща от селскостопанските култури, от тях попада в почвата и се пренася по подпочвените води. Освен това той се задържа в подземните водни резервоари дълбоко под пустините, запечатан в дебел слой пясък, а не се връща в атмосферата.

Според учените тези подземни водни резервоари може да съдържат разтворен до един трилион тона въглероден диоксид. По площ това е сравнимо със Северна Америка.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес