Учени от Великобритания са стигнали до извода, че пепел и сажди от Камчатка и други части на Азия могат да ускорят топенето на ледниците на Гренландия в резултат на глобалното затопляне.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Scientific Reports, пише Lenta.ru.
До своите изводи учените стигнали, като изследвали ледени ядра от Гренландия и Камчатка. В образците, формирали се в периода между 1550 и 2000 година, учените открили сходни състави на органични частици (по-конкретно въглеродсъдържащи аерозоли). На тези съединения, които във вид на пепел проникват в Гренландия от Камчатка, отговаряла флората на руския полуостров.
Според изследователите на Земята съществуват въздушни потоци от територии, подобни на Камчатка, които носят към Гренландия въглеродсъдържащи аерозоли, например пепел и сажди от нагретите в резултат на вулканична активност растителни съединения.
Тъмните частици, попадайки в Гренландия, поглъщат слънчевата светлина (а не отразяват – както белите ледове и сняг) и допринасят за затоплянето. Учените смятат, че съществуването на такива потоци се явява характерно за Камчатка и Гренландия, а във времена на по-топъл климат тяхното значение се усилва още повече.