Светът ще трябва да предприеме бързи действия, ако иска да ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Това заявяват експерти по климатичните изменения на ООН и предупреждават, че ще има значителни рискове, ако този праг бъде преминат, предаде БГНЕС.
Междуправителствената експертна група по климатични промени, лауреат на Нобелова награда за мир, публикува доклад от 728 страници в южнокорейския град Инчон, в който подробно се описва полезното влияние върху климата на Земята, здравето на хората и екосистемите, ако световните лидери успеят в бъдеще да ограничат с половин степен предизвиканото от човека затопляне.
Учените прогнозират, че ако това се случи, от недостиг на вода ще страдат двойно по-малко хора, отколкото сега, ще има по-малко смъртни случаи и болести заради топлина, смог и различни инфекции, както и ще има значително по-малко горещи вълни, проливни дъждове и суша. „За някои хора, без съмнение, това е въпрос на живот или смърт“, каза Натали Маховолд от университета“ Корнел“, която е един от авторите на доклада.
През 2010 г. участниците в международните разговори за климата прегърнаха целта за ограничаване на затоплянето до два градуса в сравнение с прединдустриалната ера. Това беше наречено "Цел от два градуса".
През 2015 г., когато бе подписан историческия Парижки договор за климата, беше определена двойна цел –2 градуса по Целзий и по-високата цел от 1,5 градуса в сравнение с прединдустриалната епоха. Целта от 1,5 градуса беше по настояване на уязвимите страни, които нарекоха целта от 2 градуса "смъртна присъда".