Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново изследване - мръсният въздух стига чак до плацентата

10 декември 2018, 06:35 часа • 3311 прочитания

Учени откриха доказателство, че фините прахови частици от замърсения въздух пътуват през белите дробове на бременните жени и проникват в плацентата.

Ново проучване сред бъдещи майки в Лондон разкрива малки частици в плацентата на всяко бебе. Изследователите твърдят, че е възможно частиците да попаднат в плода, пише порталът Факултети.мк, цитиран от БГНЕС.

"Това е тревожен проблем - има силна връзка между замърсяването на въздуха, който майката вдишва и ембриона. Ето защо съветваме бъдещите майки да посещават по-малко замърсени райони", казва д-р Лиза Миясита.

Серия предишни изследвания показват, че замърсяването на въздуха значително увеличава риска от преждевременно раждане и ниско родилно тегло, което води до доживотно увреждане на здравето. Мащабно проучване, обхванало повече от 500 000 раждания в Лондон потвърди връзката и изиска от лекарите да уведомят, че последиците за милиони жени в замърсените градове по света са нещо, което се доближава до здравна катастрофа.

Има все повече изследвания, че замърсяването на въздуха води до здравословни проблеми, които не са свързани само с белите дробове. През август изследвания установиха, че замърсяването на въздуха предизвиква огромно намаляване на интелигентността, а през 2016 г. са открити токсични наночастици от замърсяването на въздуха в мозъка на човека.

Новото проучване изследва плацентите на пет бременни жени, които не са пушили и които са родили здрави бебета. Използвайки оптичен микроскоп, учените открили 72 „тъмни“ частици между 3 500 клетки, а след това са използвали мощен електронен микроскоп, за да проучат формата на някои от частиците.

"Напълно е ясно, че става дума за черни частици-сажди", казва д-р Миясита. "Предишните изследвания показаха, че частиците, които вдишват бременните жени преминават през кръвообращението и влизат в плацентата. Не знаем дали частиците, които открихме, могат да се прехвърлят и в плода, но нашите доказателства показват, че е възможно. Също така знаем, че не е необходимо частицата да проникне в тялото на бебето, за да има негативен ефект, защото ако има ефект върху плацентата, ще имат пряко въздействие и върху плода", добави медикът.

"Тези изследвания показват, че децата са с по-лош шанс за живот, когато става въпрос за образование и работни места", твърди д-р Кристиан Шилерт от Университетска болница "Каролинска" в Швеция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес