Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново доказателство за голямата промяна на климата - температурата на Световния океан

14 януари 2020, 08:30 часа • 16391 прочитания

Температурата на Световния океан достигна ново рекордно ниво през 2019 година, давайки ново доказателство за "неопровержимо и ускоряващо" загряване на планетата, пише The Guardian, цитиран от Агенция "Фокус".

Световният океан е най-ясната мярка за извънредната ситуация с климата, тъй като поема повече от 90% от топлината, улавяна от парниковите газове, излъчвани при изгарянето на изкопаеми горива, унищожаването на горите и други човешки дейности.

Новият анализ показва, че последните пет години са първите пет най-топлите години, регистрирани в океана, а последните 10 години са и първите 10 години най-топли. Количеството топлина, което се добавя към океаните, е равносилно на това, при което всеки човек на Земята денонощно ползва без прекъсване по 100 микровълнови печки.

Горещите океани водят до по-силни бури и нарушават водния цикъл, което означава повече наводнения, суши и горски пожари, както и неумолимо покачване на морското равнище. По-високите температури също вредят на живота в моретата, като броят на морските горещи вълни се увеличава рязко.

"Океаните са в действителност това, което ви показва колко бързо се затопля Земята", казва проф. Джон Абрахам от университета "Сейнт Томас" в Минесота, САЩ, и част от екипа, който стои зад новия анализ.

"Установихме, че 2019 г. беше не само най-топлата година, тя показа най-голямото едногодишно увеличение за цялото десетилетие, отрезвяващо напомняне, че нагряването на планетата, причинено от човека, продължава да се ускорява", заяви проф. Майкъл Ман от Университета на Пенсилвания, САЩ и друг член на екипа.

Анализът, публикуван в списанието Advances In Atmospheric Sciences, използва данни от всеки наличен източник. Повечето данни са от 3800 свободно плаващи шамандури, разпръснати из океаните, но също и от торпедоподобни батитермографи, пуснати от кораби в миналото.

Резултатите показват, че топлината нараства с нарастваща скорост, тъй като парниковите газове се натрупват в атмосферата. Скоростта от 1987 до 2019 е четири и половина по-бърз от този от 1955 до 1986 г. По-голямата част от океанските региони показват увеличение на топлинната енергия. Тази енергия води до по-големи бури и по-екстремно време, каза проф. Абрахам: "Когато светът и океаните се нагреят, тя променя начина, по който вали дъждът и се изпарява. Има общо правило, че по-сухите зони ще станат по-сухи, а по-влажните зони ще станат по-влажни, а валежите ще станат по-проливни. "

По-горещите океани също се разширяват и стопяват леда, което води до повишаване на морското равнище. Последните 10 години също показват най-високото морско ниво, измерено от 1900 година. Учените очакват около един метър повишение на морското равнище до края на века, достатъчно да повлияе на 150 милиона души по целия свят - по-точно на местата, където живеят т.е. в крайбрежни зони.

Новият анализ оценява топлината в горните 2 000 м от океана, тъй като именно там се събират повечето данни. Там е и мястото, където огромната част от топлината се натрупва и където живеят най-много морски организми.

Методът за анализ е разработен от изследователи от Китайската академия на науките в Пекин и използва статистически методи за интерполиране на топлинните нива в малкото места, където няма данни, например под арктическата ледена шапка. Независим анализ на същите данни от американската Национална океанографска и атмосферна администрация показва същата нарастваща тенденция на затопляне.

Надеждната статистика за океанската топлина се простира до средата на XX век. Но Абрахам е категоричен: "И за времето преди това знаем, че океаните не са били по-горещи.“

"Данните, с които разполагаме, са неопровержими, но все още имаме надежда, защото хората все още могат да предприемат действия. Все още не сме предприели значителни действия", смята професорът.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес