Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Небето над Антарктида се променя и това може да бъде опасно за планетата

21 април 2022, 11:30 часа • 10245 прочитания

Според изследване на учените от Вашингтонския университет облаците над Антарктида се различават по това как в тях взаимодействат водата и ледът. Това влияе върху количеството слънчева светлина, което се отразява обратно в Космоса. Новите данни са важни за разбирането на процесите на изменение на климата на Земята, пише ScienceAlert.

В рамките на ново изследване учените са открили процес на "вторично" формиране на лед в облаците, които се образуват над Антарктида. В облаците ледените частици се сблъскват със свръхохладени водни капки, замразяват ги и ги разбиват. В резултат се появяват много ледени фрагменти.

Облаците отразяват по-малко слънчева светлина

Тези събития се описват от механизма на Халет-Мосоп. Благодарение на тези процеси в облаците те губят своята отражателна способност, в Космоса се връща по-малко светлина се връща и съответно повече светлина отива в океана под облаците.

Според Рейчъл Атлас от Вашингтонския университет океанът около Антарктида, Южният океан, поглъща много топлина. Но способността да абсорбира топлина зависи от температурата в горните му слоеве, която от своя страна зависи от облаците над океана.

Учените смятат, че ако температурата в облаците е в диапазона от -3 до -8 градуса по Целзий, то 10 вата на квадратен метър допълнителна слънчева енергия могат значително да променят температурата на океана.

Формирането на ледени кристали в облаците над Антарктида намалява количеството вода в тях. Облаците също променят формата си. В съвкупност това се отразява на способността на облаците да отразяват достатъчно количество слънчева светлина.

„Облаците престават да бъдат надежден защитен екран от енергията на Слънцето и тя все повече прониква надолу“, казва Атлас.

Трябва да променим подхода си към съставяне на климатични модели

Според учените сега при изследването на изменението на климата и неговото прогнозиране механизмът на Халет-Мосоп не се взема често под внимание. Това трябва да се промени, защото по този начин може да се получат повече данни за това как протича изменението на климата в различните региони на планетата.

"Климатичните модели често не отчитат различните типове облаци в различни места на Земята, както и процесите, които протичат в тях. В крайна сметка тези процеси могат да повлияят на температурата под облаците", казва Атлас.

Облаците над Южния океан не трябва да се считат за състоящи се само от вода, казват учените. Ледът, който се формира там, променя техните свойства и това трябва да се отчита при прогнозиране на изменението на климата.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес