Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?

29 март 2022, 08:10 часа • 16965 прочитания

Морското равнище се покачва бързо. Според Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ скоростта, с която това се случва, в последно време се увеличава: от 1,4 мм годишно през по-голямата част от ХХ век до 3,6 мм от 2006 до 2015 г.

Според прогнозите до началото на следващия век морското равнище ще се повиши с 30-60 см, пише Live Science. Това може да причини щети на хората по целия свят. Към 2100 г. около 250 милиона души на всички континенти може да бъдат пряко засегнати от повишаването на морското равнище.

„Изчезването на градовете под вода зависи от това дали ние, хората, ще направим нещо, за да противодействаме на тази заплаха. Голяма част от Нидерландия е под морското равнище, но не изчезва, защото нидерландците изграждат и поддържат своята крайбрежна инфраструктура“, казва Герд Маселинк, професор по крайбрежна геоморфология в Университета в Плимът, Великобритания.

Климатичните промени: Все още можем да умилостивим природата, но времето изтича

Малдивите, които се състоят от 1200 малки коралови острова и са дом на около 540 000 души, са най-равната част на Земята със средна надморска височина от само 1 м над морското равнище. Ако морското равнище на Малдивите се повиши само с 45 см, до 2100 г. те ще загубят около 77% от площта си.

Кирибати е друга страна с изключително ниска средна надморска височина (около 1,8 м надморска височина). Този малък остров в сърцето на Тихия океан с население от около 120 000 души може да загуби две трети от сушата си, ако морското равнище се повиши с 1 м.

Всъщност почти всеки, който живее на тихоокеанските острови, вероятно ще бъде сериозно засегнат от повишаването на морското равнище. Около 3 милиона жители на островите живеят в рамките на 10 км от брега. На тях може да им се наложи да се преместят преди края на века. Повишаването на морското равнище вече е довело до изчезването на най-малко пет рифови острова с растителност, които са били част от Соломоновите острови.

Тихоокеанските острови, макар и в голяма опасност, имат сравнително малко население. Кои големи държави е най-вероятно да бъдат засегнати най-тежко?

Прогноза: Светът върви сляпо към климатична катастрофа

Страната, в която промяната на морското равнище потенциално ще засегне най-много хора, е Китай. Тук 43 милиона души живеят в несигурни крайбрежни райони. Бангладеш, където 32 милиона души ще бъдат изложени на риск до 2100 г., и Индия (27 милиона души), също ще се сблъскат със сериозни проблеми, свързани с повишаването на морското равнище.

Много големи градове са изложени на много сериозен риск от наводнения. Един от най-ярките примери е Джакарта, столицата на Индонезия. Джакарта, където живеят около 10 милиона души, е обявена за най-бързо потъващия град в света. Тя потъва всяка година с 5-10 см. До 2050 г. голяма част от Джакарта може да бъде под вода. Сега в Индонезия се готвят да строят нова столица.

Към 2100 г. Дака (Бангладеш, население 22,4 милиона души), Лагос (Нигерия, население 15,3 милиона) и Банкок (Тайланд, население 9 милиона) също може да бъдат изцяло потопени.

Повишаването на морското равнище ще окаже голямо влияние и върху Съединените щати. На много места по крайбрежието на САЩ наводненията по време н високи приливи сега се случват 300-900% по-често, отколкото преди 50 години. Това говори, че морското равнище е основна причина за безпокойство.

Нова анимация показва как напредва глобалното затопляне (ВИДЕО)

Ню Йорк е най-застрашен. До 2050 г. близо половин милион нюйоркчани ще живеят на „земя в опасност“. Опасността е голяма и за щата Флорида. Тук се намират 36 от 50-те американски града, които са най-уязвими от крайбрежни наводнения.

Властите на Маями Дейд, щата Флорида, наскоро обявиха стратегия за смекчаване на последствията, която ще включва "повдигане на къщи и пътища" и създаване на открито пространство, което ще позволи да се избегнат наводнения без ущърб за инфраструктурата.

Страни като Съединените щати имат способността да инвестират в проекти за крайбрежна защита, но повечето развиващи се страни не могат да си позволят подобен лукс. По такъв начин, дали някой град ще изчезне под вода в близко бъдеще, зависи не само от скоростта на покачване на морското равнище, а по-скоро от способността на властите да решат проблема и да развият дългосрочна защита.

„Ниско разположена, но политически стабилна и просперираща страна може да бъде относително спокойна през следващите десетилетия, но ако една ниско разположена страна е нестабилна и бедна, тя не може да спре морето. Как ще изглежда нашата планета след 100 години, е наистина трудно да се предвиди. Покачването на морското равнище е трудно да се предвиди, то силно зависи от нашите емисии на парникови газове. Основният фактор е как страните и обществото възнамеряват да противостоят на тази заплаха“, казва Маселинк.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Градовете, които скоро ще потънат

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес